Haber Arşivi

5 / 0
04/12/2015

AB Heyetine Türk Kızılayı’nın Afet Yapılanması Anlatıldı

Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi’ni ziyaret eden ve alanında uzman kişilerden oluşan AB Akran Değerlendirme komisyon üyeleri Türk Kızılayı’nın afet alanındaki uzmanlıkları hakkında bilgilendirildi.
 
Avrupa Birliğine üye ülkeler ve komşu ülkeler arasında afet risk yönetimi ve sivil koruma alanında yapılan iyi uygulamaların alışverişini kolaylaştırmak, karşılıklı öğrenme yoluyla bilgi paylaşımı sağlamak, ülkelerin afet yönetim politika ve operasyonlarının iyileştirilmesine yönelik tavsiyelerde bulunmak amacıyla yürütülen Akran Değerlendirmesi Programı, AFAD koordinasyonunda ülkemizde gerçekleşiyor. Program kapsamında uzman kişilerden oluşan komisyon Ulusal Afet Yönetimi Müdürlüğü’nü ziyaret ederek, afet müdahale modeli, gerçekleştirilen faaliyetler ile Ulusal Afet Yönetimi yapılanması konularında bilgi aldı.
 
Akran Değerlendirme Programı nedir?
 
2012 yılında düzenlenen Avrupa Afet Risk Azaltma Forumu’nun (EFDRR) yıllık toplantısında üye ülkeler bir araya gelerek HFA uygulamalarının izleme-değerlendirme sürecini daha etkili bir şekilde yürütebilmek için "Akran Değerlendirmesi (Peer Review)" mekanizmasını geliştirmiştir. Akran Değerlendirmesi mekanizması ile bir ülkenin afet risk azaltma konusunda gerçekleştirmiş olduğu faaliyetler gönüllü ülkelerden 5 ya da 6 kişilik uzman ekiplerden oluşturulan bir komite tarafından incelenerek değerlendirilmektedir. Gönüllülük esasına dayalı olan mekanizma afet risk azaltma konusunda katılımcı ülkelere iyi uygulama örneklerinin paylaşımı, karşılıklı öğrenme, ortak algı/anlayış yaratma konusunda katkı sağlamaktadır.  2015 yılı itibari ile Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Birliği Sivil Koruma Mekanizması, çalışmaları desteklemekte ve koordine etmektedir.
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
  • Resim : 4
  • Resim : 5
  • Resim : 6
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

---

VERGİ MUAFİYETİ
Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

---

GİZLİLİK ve KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI

BÜLTEN ABONELİĞİ