Gazze’ye Sağlık Alanında Yardım Planlaması

07/12/2015 Paylaş:   

Gazze ve Filistin’de yaşanan drama seyirci kalmayan ve 2008 yılından bu yana kesintisiz olarak bölgeye yardımda bulunan Türk Kızılayı, yerel makamlarla olan işbirliğini sürdürüyor. Türk Kızılayı üst düzey yöneticileri bölgeyi her ziyaret ettiğinde yapılacak yeni yardımlara ilişkin temaslarda bulunuyor. Son olarak Filistin ve Gazze Şeridi’ne bir ziyaret gerçekleştiren Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş, yeni sağlık yardımları konusunda gelen talepleri değerlendirdi.
 
TİKA tarafından Gazze Şeridi’nde yaptırılan hastanenin açılış törenine katılmak için bölgeye giden Kolabaş, Filistin Sağlık Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle de bir araya geldi. Türkiye’nin Gazze’de yaşanan insanlık dramına en başından bu yana seyirci kalmadığını ve her türlü yardımı bölgeye sevk ettiğini belirten Kolabaş, Türk Kızılayı’nın daimi temsilcilik bulundurduğu bölgede yardımların etkili bir şekilde yapılmasının sağlandığını hatırlattı.
 
Sağlık Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı üst düzey temsilcileri ise, Türkiye’nin yardımlarından dolayı minnettar olduklarını belirterek, kuşatma altındaki Gazze’ye her türlü yardımın hayati önemde olduğuna dikkat çekti. Özellikle tıbbi yardımlara çok fazla ihtiyaç olduğunu belirten yetkililer, Türk Kızılayı ile bu konuda yeni bir çalışma yapmak istediklerini belirtti.
 
Bakanlıklardan gelen talepleri Yönetim Kurulu ile paylaşacağını belirten Kolabaş, Gazze’deki mağduriyeti giderme noktasında Türk Kızılayı’nın üzerine düşeni bundan sonra da yapacağını ifade etti.