Bayırbucak Türkmenlerine Yardım Hız Kesmiyor

09/12/2015 Paylaş:   

Bombalı saldırılar nedeniyle zor günler geçiren Bayırbucak Türkmenlerine daha fazla yardım için harekete geçen Türk Kızılayı, sınır üstü noktasından insani yardım malzemesi sevkiyatına hız kesmeden devam ediyor. Çeşitli gıda malzemeleri başta olmak üzere, kadın ve çocuklar için de malzeme sevkiyatı gerçekleştiren Kızılay, barınma çadırları ve kışlık kıyafet yardımında da bulunuyor.
 
Saldırılar nedeniyle binlerce Bayırbucak Türkmeni evlerini terk ederek Hatay’ın Yayladağı sınırına yakın Yamadiye kampındaki çadırlara sığındı. Binlercesi ise evlerinde, bombaların gölgesinde yaşam mücadelesi veriyor. Bölgedeki gelişmeleri yakından takip eden ve hemen her gün bölgeye insani yardım malzemesi sevk eden Türk Kızılayı, son yaşananlardan sonra yardımlarını artırdı. Sınır üstünden bölgeye gıda, çadır, kışlık kıyafet, temiz su, kadın ve çocuk ihtiyaç malzemesi sevkiyatı yapılıyor.
 
Barınma ve Gıda Öncelikli İhtiyaç
 
Yamadiye kampında yaşam mücadelesi veren Bayırbucak Türkmenlerine şu ana kadar 2.523 adet çadır gönderildi ve kurulumları yapıldı. Ayrıca 24.500 battaniye, 2.900 adet yatak, 250.000 parça kıyafet, yaklaşık 30.000 adet hijyen seti ve sanitasyon malzemesi gönderildi. İlaç, tıbbı sarf malzemesi ve tıbbı cihazlar da bölgeye gönderilen insani yardım malzemelerinden.
 
Bölgede en büyük ihtiyaçlardan biri olan temiz su konusunda da çalışma başlatan Kızılay, şu ana kadar 180.000 litre suyu sınır ötesine sevk etti. Konserveden kuru gıdaya, undan ekmeğe, bisküviden çocuk mamasına onlarca ton yardım malzemesi de Bayırbucak Türkmenlerine ulaştırıldı.
 
Bayırbucak Türkmenlerine yaklaşık 4,5 yıldır insani yardım malzemesi sevk eden Türk Kızılayı, yaşanan son çatışmalardan sonra sınır üstü yardımlarını yüzde 300 artırmış oldu.
 
Sıcak Yemek ve Ekmek Üretiliyor
 
Çadırlarda yaşam mücadelesi veren Türkmenler için her gün Yayladağı merkezde kurulu olan mobil mutfakta yemek pişiriliyor. İhtiyaca göre günlük iki defa Yamadiye kampına sevk gerçekleştiriliyor. Benzer şekilde Türkmenlerin ekmeği de Kızılay tarafından kurulan mobil fırında üretiliyor. Günde yaklaşık 10.000 ekmek üretilerek sınır üstünden sevk ediliyor.
 
Türkiye’nin dört bir tarafından gönderilen yardım malzemeleri Hatay’da tasnif edildikten sonra sınır yardımlarından sorumlu Kızılay ekipleri tarafından sınırın sıfır noktasından Bayırbucak Türkmenlerine teslim ediliyor. Sınırda her türlü olağanüstü duruma hazırlık olan Kızılay ekibi, sınırda bekleyişlerini sürdürenlere de mobil ikram aracıyla hizmet veriyor.
 
DAİŞ ve rejim güçlerinin çatışmaları yoğunlaştıkça Suriye’de daha fazla sivil halk mağdur duruma düşüyor. Son yaşanan olaylar bu sayıyı daha da artırdı. Yaklaşık 5 yıldır sürdürdüğü insani yardım operasyonuyla insanları yaşama bağlayan Türk Kızılayı, yeni bir kampanya ile yardım seferberliğine hazırlanıyor.