Federasyon Toplantısı Yeni İşbirliklerinin Kapısını Araladı

11/12/2015 Paylaş:   

Uluslararası Kızılhaç Kızılay Hareketi’nin bu yılki yasal toplantısına katılan Türk Kızılayı üst düzey yöneticileri, Kızılay’ın çalışmaları hakkında geniş kapsamlı sunum yapma imkanı buldu. Birçok ulusal dernek yöneticisi ile temas kurarak, bölgelere ilişkin insani yardım çalışmaları ve işbirliklerini de konuşan Kızılay heyeti, 2016 yılında İstanbul’da düzenlenecek olan Dünya İnsani Zirvesi hazırlıklarının detaylarını da paylaştı.
 
İsviçre’nin Cenevre kentinde bir hafta boyunca süren toplantılara Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili Dr. Kerem Kınık, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu, Uluslararası İlişkiler Bölüm Müdürü Kaan Saner, Uluslararası Programlar Müdürü Seval Güzelkılınç ve uzman personeller katıldı.
 
Genel Kurul toplantısı ve Delegeler Konseyi toplantılarına katılan Kızılay heyeti, ulusal derneklerin kendi saha çalışmalarından örneklerin ele alındığı toplantıda Gıda Kart ve Toplum Merkezi projeleri hakkında detaylı sunum yaptı. Bu iki projeyle diğer ulusal derneklere örnek olan Türk Kızılayı, katılımcıların beğenisi kazandı.
 
Ulusal Derneklerle İşbirliği Görüşmeleri Yapıldı
 
Etkinlik boyunca diğer ulusal derneklerin başkan ve yöneticileriyle temaslarda bulunan Genel Başkan Vekili Dr. Kerem Kınık başkanlığındaki Kızılay heyeti, bölgelerdeki insani krizlere ilişkin detaylı bilgi aldı, çözüm noktasında yapılabilecek işbirliklerini hatırlattı. İkili temasların gerçekleştirildiği Filistin Kızılayı, Yunanistan Kızılhaçı, Norveç Kızılhaçı, Kırgızistan Kızılayı, Moğolistan Kızılhaçı, Bosna Hersek Kızılhaçı, Azerbaycan Kızılayı, Irak Kızılayı ve Ukrayna Kızılhaçı yetkilileriyle, var olan işbirliklerinin geliştirilmesi konuları ele alındı. Oldukça yoğun geçen toplantılar esnasında ICRC Başkanı Peter Maurer ile de görüşen Kızılay heyeti, gündeme dair fikir alışverişinde bulundu.
 
Dünya İnsani Zirvesi Hazırlıkları Konuşuldu
 
23-24 Mayıs 2016 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek olan Dünya İnsani Zirvesi hazırlıkları konusunda da taraflara bilgi veren Kızılay heyeti, zirvede ele alınacak konu başlıklarına dair bilgilendirmelerde bulundu.
 
İkili görüşmelerde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kızılayı’nın federasyon üyeliğine kabul edilmesi konusu da ele alındı. Bu konuda hem Federasyon yetkililerinden hem de ulusal dernek başkanlarından destek istendi. KKTC Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Ulubay da bu görüşmelerde yer aldı.
 
Kızılay’ın Geliştirdiği Çadır Beğeni Topladı
 
Afete müdahale kapsamında ulusal dernekler arasında önemli bir yere sahip olan Türk Kızılayı, Cenevre’de düzenlenen toplantı alanında afet çadırı kurdu, tanıtım yaptı. Soğuk iklime sahip bölgeler için geliştirilen ve Türk Kızılayı tarafından üretilen çadır, federasyon ve ulusal dernek yöneticileri tarafından dikkatle incelendi ve çok beğenildi.
 
Toplantılar kapsamında, Türk Kızılayı savunuculuk projesi olan Yol Güvenliği Projesi hakkında da sunum yapıldı; gelinen aşama hakkında bilgi verildi.