Türk Kızılayı’ndan Suriyeli Mazlumlar İçin Yeni Kampanya “GÖRMEZDEN GELMEYİN”

17/12/2015 Paylaş:   

Yaklaşık beş yıldır Suriye İnsani Yardım Operasyonu’nu yürüten ve bu güne kadar milyonlarca Suriye vatandaşına yardım elini uzatan Türk Kızılayı “Görmezden Gelmeyin” sloganıyla yeni bir kampanya başlattı. Kampanyanın amacı, kış nedeniyle zor günler geçiren Suriyelilerin içinde bulunduğu duruma işaret ederek, hayırseverlerin dikkatini çekebilmek.
 
Gerek ülkelerinde çatışmaların gölgesinde, gerekse ülkemizde kendi imkanlarıyla yaşam mücadelesi veren Suriyelilerin içinde bulunduğu durumu yeniden hatırlatmak için hazırlanan “Görmezden Gelmeyin” kampanyası düzenlenen basın toplantısıyla başlatıldı. Türk Kızılayı Genel Merkezinde düzenlenen toplantıya Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar, Genel Başkan Vekili Dr. Kerem Kınık, Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Can, Yönetim Kurulu Üyeleri Kamil Kolabaş, İsmail Hakkı Turunç, Okyay Biçer, Dr. Naci Yorulmaz katıldı. Kültür ve Turizm Eski Bakanı Yalçın Topçu, Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp Alemdar,  Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu, Hak-İş Kadın Komitesi Başkanı Fatma Yavuz ile Suriyelilere yardım konusunda işbirliği yaptığımız Dünya Gıda Programı’nın Türkiye Temsilcisi Jean Ywes de kampanyaya destek için Kızılay’ın yanındaydı.
 
“Yardımlarımıza İhtiyaçları Var”
 
Yaklaşık beş yıl önce, Yayladağı ilçesi sınırından Türkiye’ye giriş yapan az sayıdaki Suriyeliyi Türk Kızılayı’nın karşıladığını ve onlar için küçük bir çadır kent kurulduğunu belirten Genel Başkan Akar, aradan geçen zaman içinde saldırıların şiddetlenmesine bağlı olarak bugün 2 milyon 200 bin insanın Türkiye’ye kaçmak zorunda kaldığını söyledi. Devlet kurumları başta olmak üzere Türk Kızılayı ve birçok sivil toplum kuruluşunun Suriyelilere yardım eli uzattığını ifade eden Akar, kış soğukları nedeniyle daha fazla yardıma ihtiyaç duyulduğunu, bu nedenle yeni bir kampanya başlatma ihtiyacı doğduğunu vurguladı.
 
Hayırsever vatandaşlar sayesinde yüzbinlerce Suriyelinin yaşama tutunduğunu belirten Akar, tüm vatandaşları kampanyaya destek vermeye çağırdı. Hayırseverlerin, Türk Kızılayı’nın tüm bankalardaki 2868 numaralı hesaptan, 2868 SMS hattından veya 168 çağrı merkezinden bağışlarını yapabileceklerini hatırlatan Akar, kurumsal bağışlar kadar bireysel bağışların da çok önemli olduğunu dile getirdi.
 
"Bu dünya hepimize yeter"
 
Eski Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu da toplantıya Yerli Düşünce Derneğini temsilen katıldığını ve bu kampanyayı desteklediklerini dile getirerek, “Bu dünya hepimize yeter, neyi paylaşamıyoruz. Allah tüm insanlığı birbirine yardım eder kılsın. İnsanlığın vicdanı ölmesin” temennisinde bulundu.
 
Topçu, kampanyaya destek için ilk etapta toplanan 50 bin doları Türk Kızılayı yetkililerine teslim ettiklerini söyleyerek, sadece yurt içinde değil yurt dışında da önemli insani yardım çalışmaları olan Türk Kızılayı’nın başlattığı kampanyaya toplumsal desteğin önemli, yaşanan acılara merhem olmanın Türk milletinin özelliklerinden olduğunu sözlerine ekledi. Toplantının sonunda Topçu’ya, desteklerinden dolayı Genel Başkan Akar tarafından plaket takdim edildi.