Irak’taki İhtiyaç Sahiplerine Kış Yardımı

24/12/2015 Paylaş:   

Yerlerinden edilmiş Suriyelilere kış nedeniyle yardımlarını artıran Türk Kızılayı, Irak’taki ihtiyaç sahiplerini de unutmuyor. DAEŞ saldırıları nedeniyle evlerini terk eden ve ülke içinde göçmen durumuna düşen Iraklılara, bu defa soba dağıtıldı. Dağıtımlara Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş ile Irak Türkmen Cephesi Milletvekili Aydın Maruf da eşlik etti.
 
Erbil’e bağlı Bahirka ve Eskikelek bölgelerindeki köylere daha önce gıda başta olmak üzere çeşitli insani yardım malzemeleri sevk eden Türk Kızılayı, bu defa kış mevsimi yardımları kapsamında ailelere soba dağıttı. Musul ve Telafer’den kaçan tüm aileleri kapsayan dağıtım çalışmasına Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Kolabaş, Irak Türkmen Cephesi Milletvekili Aydın Maruf, Delegasyon Başkanı Şafak Lostar ve yerel yetkililer katıldı.
 
Yardımlarda Ayrım Gözetilmiyor
 
Türkmen, Arap ve daha birçok etnik gruba mensup milyonlarca insanın evlerini terk ettiğini ve kendi ülkelerinde göçmen durumuna düştüğünü söyleyen Kamil Kolabaş, “Bu grupların tamamına ulaştık. İhtiyaçları ölçüsünde yardımda bulunduk, bulunmaya da devam ediyoruz. Kış nedeniyle yeni bir yardım çalışması başlattık. Temin ettiğimiz gaz sobalarını Erbil’e bağlı birkaç köyde dağıttık. Bölgede yaşanan drama dün olduğu gibi bugün de hassasiyetle yaklaşıyor, elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz” dedi.
 
Kolabaş, Irak temasları kapsamında Erbil Başkonsolosumuz Mehmet Akif İnam, Erbil Valisi Nevzat Hadi ve Irak Kızılayı yetkilileriyle ayrı ayrı görüşerek, önümüzdeki dönem insani yardımlarına ilişkin görüş alıverişinde bulundu.