Türk Kızılayı ve Engelsiz Dünya Platformu Güçlerini Birleştirdi

24/12/2015 Paylaş:   

Türk Kızılayı ve Engelsiz Dünya Platformu engelli vatandaşlarımız hayatlarını kolaylaştırmak için güçlerini birleştirdi. İşbirliği protokolü Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu ve Engelsiz Dünya Platformu Başkanı Kenan Yabanigül tarafından imzalandı.
 
Afet ve Kan Hizmetlerinin yanı sıra yurt çapına yayılmış 700’e yakın şubesiyle 7 gün 24 saat sosyal yardım çalışmaları da yürüten Türk Kızılayı, engelli vatandaşlarımızın sorunlarına daha hızlı çözümler oluşturabilmek için yeni bir işbirliğine imza attı. Türk Kızılayı ile Engelsiz Dünya Platformu, dezavantajlı gruplarla birlikte yaşama kültürünü hem ülkemizde hem de yurt dışında yaygınlaştırmak amacıyla işbirliği protokolü imzaladı. İmza törenine Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu ile Engelsiz Dünya Platformu Başkanı Kenan Yabanigül’ün yanı sıra 25. Dönem Ak Parti Milletvekili Tülay Selamoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İmambey Ertem, Türk Kızılayı Genel Sekreteri Av. Ayşegül Genç, Yönetim Kurulu Üyesi Naci Yorulmaz, Genel Müdür Yardımcısı Kadir Bulut, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda davetli katıldı.
 
İşbirliği protokolü kapsamında, engelli bireylere yönelik farkındalığın artırılması, din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin hak ve imkânların genişletilmesi, sosyal hayata katılımlarının sağlanması ve birlikte yaşama kültürünün yaygınlaştırılması maksadıyla, sosyal, kültürel, teknoloji ve istihdam konulu projeler üretilecek.
 
“Birlikte güzel çalışmalar yapacağımıza inanıyorum”
 
Engelli vatandaşlara yönelik duyarlılık konusunda aynı amacı taşıdıklarını belirten Türk Kızılayı Genel Sekreteri Av. Ayşegül Genç, “Hepimizin ailesinde veya çevresinde engelinden dolayı sorun yaşayan insanlar var. İnşallah bu birliktelikle bu sorunların üstesinden geleceğiz. Birlikte güzel çalışmalar yapacağımıza inanıyorum” dedi.
 
“Engellilere yönelik çalışmalarımızı daha da arttıracağız”
 
Türk Kızılayı’nın birçok alanda başarılı faaliyetler yürüttüğünü vurgulayan Türk Kızılayı Genel Müdürü Güllüoğlu, “Bencilliğin arttığı bir dünyada engelli ve dezavantajlı gruplara yönelik çalışan insanlar çok özeldir. Engellilere yönelik çalışmalarımızı daha da arttırmak amacıyla da bu işbirliğini planladık. Bir engellinin hayatını değiştirecek güzel faaliyetler yapmak için tüm enerjimizi harcamaya hazırız.” ifadesinde bulundu.
 
“Öncelikli olarak uluslararası alanda hizmet vereceğiz”
 
Uzman kuruluşlardan oluşan platformun, engellilerin toplumsal hayata daha fazla katılımını sağlamak amacıyla kurulduğunu söyleyen Engelsiz Dünya Platformu Başkanı Kenan Yabanigül de, “Öncelikli olarak uluslararası alanda hizmet vereceğiz. Bu kapsamda Balkanlardaki ülkelerde oluşum sağlamaya çalışıyoruz. Kızılayımız da uluslararası tecrübeleriyle bize destek olacak. Bize desteklerini esirgemeyen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Asıl engellilik, gözü olup da görmemek de, kulağı olup da işitmemek de, sevgiden, birliktelikten ilgiden bahsedemeyen kalplerde sanıyorum. Allah bizi o engellilerden etmesin.” dedi.
 
“Engelsiz şehirlerin oluşturulması gerek”
 
2005'te engellilere ilişkin kanun çıkarıldığını hatırlatan 25. Dönem AK Parti Ankara Milletvekili Tülay Selamoğlu ise, “Şehirlerde engellilerimiz için hayatı zorlaştıran durumların hepsini ortadan kaldırmamız gerekiyor. Engelli vatandaşlarımıza yönelik farkındalık oluşturmalıyız. Bu sayede daha çok destek almayı sağlayabiliriz. Türk Kızılayı’na da desteğinden dolayı teşekkür ederim.” sözlerini dile getirdi.
 
Konuşmaların ardından Türk Kızılayı Genel Müdürü Güllüoğlu ve Engelsiz Dünya Platformu Başkanı Yabanigül, işbirliği protokolünü imzaladı. Görme engelli “Fati” karakteri ise engelsizdunyaplatformu.org adresinden platforma destek verilmesini istedi.