Kızılay Şubelerine İnsani Yardımda Daha Fazla Rol

26/12/2015 Paylaş:   

Türk Kızılayı üst düzey yöneticileri ile Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki şubelerin başkaları Mardin’de bir araya geldi. Onlarca şubenin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda bölgede yoğun olarak yaşayan Suriyeli misafirlerin durumu değerlendirildi, yeni döneme ilişkin yardımlar masaya yatırıldı. Toplantının ikinci aşamasında gerçekleştirilen Çalıştayda ise Türk Kızılayı şubelerinin yerelde daha güçlü olması için yapılması gerekenler sıralandı, şubelerin hassasiyetleri çerçevesinde yol haritası oluşturuldu.
 
Şanlıurfa, Bingöl, Siirt, Şırnak, Diyarbakır, Batman, Bitlis ile Mardin merkez ve ilçelerindeki Türk Kızılayı şubelerinin katılımıyla Mardin Şubesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen genişletilmiş bölge toplantısına Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı Dr. Kerem Kınık, Genel Sekreter Av. Ayşegül Genç, Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Can, Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Turunç ve Prof. Dr. Medaim Yanık, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu, Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Özcan katıldı.
 
Şubelere Daha Çok Görev Düşüyor
 
Toplantının açılışında bir konuşma yapan Genel Başkan Yardımcısı Kınık, Suriye’deki çatışmalar nedeniyle yaşanan insani drama dikkat çekti. Çatışmalar nedeniyle onbinlerce insanın hayatını kaybettiğini, yaralandığını söyleyen Kınık, milyonlarcasının da göç etmek durumunda kaldığını dile getirdi.
 
Göç eden Suriyelilere kucak açan ülkelerinin başında Türkiye’nin geldiğini belirten Kınık, savaş mağduru bu insanlara Türk Kızılayı’nın milyonlarca lira yardımda bulunduğunu, önümüzdeki dönem yeni yardımlar yapmak için planların hazır olduğunu dile getirdi. Bu kapsamda, 2016 yılı için sadece Gıda Kartlara 130 milyon lira daha kaynak aktarılacağını ifade eden Kınık, diğer yardımlarla birlikte Suriyeli misafirlere yapılan yardımların büyüyeceğini sözlerine ekledi.
 
Suriyeli misafirlere şehirlerde ve ilçelerde Kızılay şubelerinin yardımda bulunduğunu hatırlatan Kınık, “Bölgemizde yaşanan acılar derinleştikçe Türk Kızılayı’na, şubelerimize daha fazla görev düşüyor. Buna hazırlıklı olmamız gerekiyor. O nedenle şubelerimizi daha da güçlendirmemiz gerekiyor. 2016 yılı itibariyle şubelerimizi daha da güçlendirmek için bir dizi çalışmaları hayata geçireceğiz. Bu sayede daha fazla mazluma Türk Kızılayı olarak ulaşacağız” dedi.
 
Şubelerden Önemli Katkı
 
Çalıştay kapsamında ise Suriyeli sayısı ve ihtiyaçları konusunda il ve ilçeler bazında değerlendirme yapıldı. Şube başkan ve yöneticileri, var olan ihtiyaçların karşılanması konusunda yerel yönetimlerle yapılan işbirliklerine dair bilgi verdi. Diğer ihtiyaç sahiplerine yardımlara ilişkin tespitlerin de dile getirildiği Çalıştayda, Kızılay üst düzey yöneticileri de Genel Merkez olarak verilebilecek desteğe dair görüşlerini dile getirdi.
 
Çatıştayda ayrıca, bölge Kızılay şubelerinin yaşadıkları sorunlar ele alındı. Her şube yöneticisinin sorun ve çözüme dair düşüncelerini paylaşma imkanı bulduğu toplantıda, sokağa çıkma yasağının uygulandığı il ve ilçelerde Türk Kızılayı’nın gerçekleştirebileceği insani yardım çalışmalarının neler olabileceği konuşuldu.
 
Toplantının çıktıları önümüzdeki süreçte gerçekleştirilecek insani yardım çalışmalarına ışık tutacak, çerçevesini belirleyecek.