Kızılay ve Tika’dan Irak’a Yardım İçin İşbirliği

28/12/2015 Paylaş:   

Kuzey Irak’ta Selahattin İli Tuzhurmatu ilçesinde meydana gelen çatışmalardan zarar gören Türkmenler için gıda ve ihtiyaç malzemesi tedarik eden Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), yardımlarını Türk Kızılayı aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı.
 
Kerkük’e 70 kilometre mesafedeki Tuzhurmatu ilçesinde ITC Selahaddin İl Başkanı Hethem Muhdaroğlu, Erbil Başkonsolosu M. Akif İnam, Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda TİKA Başkan Danışmanı Kamil Kolabaş ve Kızılay Erbil Delegasyonu Başkanı Şafak Lostar’ın katılımı ile 300 ihtiyaç sahibi aileye ev tipi ocak, soba ve gıda dağıtıldı.
 
Yardımlara ilişkin bir açıklama yapan Kolabaş, Türkiye’nin Türkmen halkının yanı sıra tüm dünyada din, dil, ırk gözetmeksizin mazlumların yanında olacağını ifade etti.
 
ITC Selahaddin İli Başkanı Hethem Muhdaroğlu ise TİKA ve Kızılay’ın bölgeye yaptığı yardımlarından dolayı müteşekkir olduklarını belirtti. Muhdaroğlu ayrıca, insani yardımda tek yardım yapan devletin Türkiye Cumhuriyeti olduğunu açıkladı.