Kızılay Gıda Kartı Tüm Suriyelilere Destek Oluyor

29/12/2015 Paylaş:   

Geliştirdiği Gıda Kart projesiyle konaklama tesislerinde misafir edilen Suriyelilerin gıda ihtiyaçlarını karşılayan Türk Kızılayı, ülkemizin farklı bölgelerinde kendi imkanlarıyla yaşamaya çalışan Suriyelilere de bu proje kapsamında destek verecek. İşbirliği yaptığı Dünya Gıda Programı (WFP) ile birlikte konaklama tesislerinin dışında kalan Suriyelilere de el uzatan Türk Kızılayı, şu ana kadar 59 bin 293 yararlanıcıya ulaşarak, kartlara 8 milyon 718 bin Lira yükleme yaptı.
 
Ekim 2012 tarihinden bu yana konaklama tesislerindeki Suriyelilere “Gıda Kart” ile maddi destekte bulunan Türk Kızılayı ve projenin finansörü WFP ile insani krizin derinleşmesinden sonra Türkiye’nin geneline yayılmış Suriyelilere de el uzatmaya başladı. Yeni dönemde konaklama tesislerinin dışındaki Suriyelilere odaklanan Türk Kızılayı Gaziantep, Hatay, Şanlıurfa, Kilis ve Kahramanmaraş’ta pilot çalışmalara başladı.
 
Söz konusu illerin genelinde sahaya inen Kızılay personeli, Suriyelilerin yaşadığı mahalleleri tespit ederek, kapı kapı geziyor. Suriyeli ailelerle yüz yüze görüşen ve ihtiyaç tespiti yapan Kızılay, maddi desteğe ihtiyaç duyan ailelere Kızılay Gıda Kart veriyor.
 
Daha Fazla Aileye, Daha Fazla Yardım
 
Türk Kızılayı daha fazla ihtiyaç sahibi Suriyeliye ulaşabilmek için titiz bir çalışma gerçekleştiriyor. Eğitim ve psikososyal destek için kurduğu Şanlıurfa Toplum Merkezi aracılığıyla Suriyeli ailelere ulaşmanın yanı sıra, yerel yönetimlerin elindeki kayıtlardan da faydalanan Türk Kızılayı, önümüzdeki dönem daha fazla insana Gıda Kart dağıtacak.
 
Dünya Gıda Programı ile birlikte yürütülen proje söz konusu beş ilin dışında da uygulanacak.
 
Engelli İnsanlara Yardım
 
İhtiyaç sahibi Suriyelilerin tespiti için ev ev gezen Türk Kızılayı ekipleri, maddi yardımın kapısını aralarken, insanların diğer acil ihtiyaçları konusunda da yardımcı oluyor.
 
Özellikle engelli Suriyeliler konusunda hassasiyet gösteren Kızılay ekipleri, bu güne kadar birçok kişiye tekerlekli araba temin edilmesini sağladı.
 
Konaklama Tesislerindeki Suriyelilere 317 Milyon Lira
 
Kızılay Gıda Kart projesi Ekim 2012 tarihinden bu yana uygulanıyor. Proje ilk olarak konaklama tesislerinde hayata geçirildi. Tesislerde misafir edilen Suriyelilere dağıtılan Gıda Kartlara şu ana kadar 316 milyon 986 bin lira kaynak aktarıldı.