Suriyelilere Yardımda İngiliz Kızılhaçı İle İşbirliği

05/01/2016 Paylaş:   

Yaklaşık beş yıldır Suriyelilere barınmadan gıdaya, kıyafetten psikososyal desteğe kadar birçok konuda hizmet veren Türk Kızılayı, uluslararası yardım kuruluşları ile işbirliği içinde bu hizmetleri sürdürüyor. İnsani Yardım Operasyonu’na ilk günden bu yana destek veren ulusal derneklerin başında gelen İngiliz Kızılhaçı ile yeni işbirliklerine hazırlanan Türk Kızılayı, dernek üst düzey yöneticileriyle toplantılar gerçekleştirdi.
 
İngiliz Kızılhaçı CEO'su Michael Adamson ile Programlar ve Ortaklıklar Direktörü Alexander Matheou iki günlük program kapsamında İstanbul’a geldiler. Program boyunca Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu, Uluslararası Programlar Müdürü Seval Güzelkılınç ve Uluslararası İlişkiler Müdürü Kaan Saner tarafından bilgilendirilen İngiliz Kızılhaçı heyeti ile yeni işbirlikleri konuşuldu.
 
Durum Değerlendirilmesi Yapıldı
 
En fazla Suriyeliyi misafir eden Türkiye’de Suriyeliler için yapılan çalışmaları yerinde görmek ve durum değerlendirmesi yapmak için bu ziyareti gerçekleştirdiklerini belirten Kızılhaç heyeti, Türk Kızılayı ile olan işbirliğine devam etme, geliştirme kararı aldıklarını da söylediler.
 
Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu ise, Kızılhaç heyetine kapsamlı bilgi verdi. Sadece konaklama tesislerindeki değil, Türkiye geneline yayılmış Suriyeliler için neler yapıldığı hakkında da bilgi veren Güllüoğlu, heyete, Toplum Merkezi ile Çocuk Dostu Alan’ı gezdirdi. Heyet ayrıca Kartal Kan Merkezi ile Marmara Afet Operasyon Merkezi’nde de incelemelerde bulundu.