Mültecilerin Durumu Masaya Yatırıldı

07/01/2016 Paylaş:   

İstanbul Medipol Üniversitesi (İMÜ) İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Siyaset Bilimi Kulübü tarafından “Mülteciler” konulu panel düzenlendi. Panele Türk Kızılayı Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Can da katıldı. Can, Kızılay’ın mültecilere yaptığı yardımlara ilişkin detaylı bilgi verdi.
 
Üniversitenin Kavacık Yerleşkesi'nde gerçekleştirilen panele İstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Adıgüzel, Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Başkan Yardımcısı Muaz Yanılmaz, gazeteci Yusuf Kaplan ve Türk Kızılayı Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Can katıldı.
 
Türk Kızılayı’nın insan odaklı çalıştığını söyleyen Can, din, dil, ırk ve mezhep gözetmeksizin, yardıma muhtaç olanların her zaman yanında olduklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti:
 
“Mülteci konusu, dünyada çok önemli hale geldi. Üzülerek söylemeliyim ki 'yerli mültecilik' konusuna adım adım yaklaşmaktayız. Doğudaki kardeşlerimizin son ıstıraplarında yanlarında oluyoruz. Şu an oradayız. Çalışmalarımız devam ediyor. Çeşitli yardım kampanyalarımız var.”
 
“Batıda mülteciler sorun”
 
Batıda göçmenlerin değil, mültecilerin sorun olarak kabul edildiğini vurgulayan Adıgüzel ise, bunun, mültecilerin tamamına yakınının Müslüman olmasından kaynaklandığını savundu.
 
Doç. Dr. Adıgüzel, en çok mültecinin Suriye, Afganistan, Somali, Sudan gibi Müslüman ülkelerden çıktığını aktararak, “Bu mültecileri de en çok Türkiye, Pakistan, Lübnan gibi Müslüman ülkeler ağırlıyor. Dünyada 60 milyon kayıtlı mülteci var. Kayıtlı olmayanları da buna eklersek bu sayı çok daha artıyor. Dünyadaki mültecilerin yüzde 90'ı İslam ülkelerinde bulunuyor” diye konuştu.