Doktor Korkusunu Eğlenerek Yendiler

08/01/2016 Paylaş:   

Türk Kızılayı ile Hacettepe Üniversitesi Oyuncak Ayı Hastanesi çocukların doktor korkusunu yenmeleri için renkli bir etkinlik düzenledi. Beraberlerinde getirdikleri oyuncak ayıları doktorlara muayene ettirerek eğlenceli bir oyun dünyasının içine giren minikler, böylece doktor korkusunu yenmiş oldular.
 
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde gerçekleştirilen etkinliği Türk Kızılayı Ankara Şubesi ile Oyuncak Ayı Hastanesi’nin kurucuları olan tıp öğrencileri organize etti. Etkinliğe Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz da katıldı.
 
İlkokul birinci sınıf öğrencilerinden oluşan bir grup kendileri için hazırlanan renkli muayenehanelerde oyuncak ayılarını muayene ettirdi. Doktor ve çocuk arasındaki iletişimi doğru bir şekilde kurmanın ilk adımı olan bu oyun sayesinde çocuklar doktor korkusunu yendi.
 
Diş doktorundan diş bakımı konusunda bilgi alan, genel muayene de ise doğru beslenmeye dair bilgiler edinen çocuklar, oyun kapsamında eczaneden de gerekli olan ilaçları aldılar.
 
İç organlarını tanıdılar
 
Aynı zamanda Kızılay gönüllüsü de olan tıp öğrencileri, oyuncak ayılarını muayene ettiren çocuklara iç organlar hakkında bilgi verdiler. Çocuklar iç organların dizili olduğu yeleği giyerek hem içi organlarının yerini hem de görevlerini öğrendi.
 
Düzenlenen oyun alanında ise muayene sonrası gönüllerince eğlenen çocuklar, Hacettepeli öğrencilerle keyifli saatler geçirdi.
 
Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz da çocuklarla yakından ilgilendi. “Gençlerin içinde olduğu sosyal sorumluluk projelerini çok önemsiyorum. Bu bizim geleceğimize yaptığımız bir yatırım” diyen Yılmaz, “Gençleri bu tür projelere ne kadar fazla dahil edersek çocuklarına, gençlerine ve yaşlılarına o oranda sahip çıkan bir toplum haline geliriz. O nedenle gençlerin bu tür etkinliklerine Kızılay’ın destek vermesini önemsiyorum. Tıp öğrencilerinin organize ettiği bu etkinlikte, öğrenciler daha bu aşamada farklı bir bilince ulaşıyorlar. Bu sayede hastanelerde verecekleri hizmetlere de katkı sağlayacaklar diye düşünmüyorum” dedi.
 
Oyuncak Ayı Hastanesi Koordinatörü tıp öğrencisi Aziz Kılıç ise, çocukların doktor korkularını yenmek için organize edilen etkinliğe bu yıl Kızılay’ın destek verdiğini, bu işbirliğinden memnun olduklarını, bahar mevsiminde daha kapsamlı bir etkinlik düzenleyerek konuya dikkat çekmeyi sürdüreceklerini söyledi.