Haber Arşivi

5 / 0
11/01/2016

Türkiye’ye Getirilen Ahıskalı Türklere Kızılay’dan Yardım

Ukrayna’da gördükleri baskıya sessiz kalmayan Türkiye, Ahıskalı Türklerden bir kısmını anavatanlarına geri getirdi. Erzincan’da kendilerine tahsis edilen konutlara yerleştirilen Ahıskalı Türkler, yeni yaşamlarına Türk Kızılayı’nın desteğiyle alışmaya çalışıyor.
 
Gürcistan’ın Ahıska bölgesinde yaşarken 1944 yılında sürgüne gönderilen ve o tarihten bu güne sürgün hayatı yaşayan Ahıskalı Türklere yardım eli uzanmaya başladı. Ukrayna’da gördükleri baskılara dayanamayan bir grup Ahıskalı Türk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Türkiye’ye getirildi. İlk etapta getirilen ve Erzincan’daki TOKİ konutlarına yerleştirilen 121 aileye Türk Kızılayı yardıma başladı. Geldikleri ilk günden itibaren Kızılay tarafından sıcak yemek hizmeti verilen ailelere kuru gıda yardımına geçildi.
 
İstedikleri Yemeği Kendileri Pişirecek
 
İçerisinde çeşitli kuru gıda malzemelerinin bulunduğu paketler Kızılay personeli tarafından kapı kapı gezilerek dağıtıldı. Çalışmalara destek veren Türk Kızılayı Erzincan Şube Başkanı Ferit Bayata, Ahıskalı Türklere ilk günden bu yana gıda yardımı yapıldığını, kendi damak tatlarına uygun yemekleri yapmaları için ise kuru gıda yardımına başlandığını belirterek, “Her 15 günde bir kuru gıda yardımı yapacağız. Gıda kolilerimizde 20 çeşit malzeme var. Son organizasyonda yaklaşık 4,5 ton gıda yardımı yaptık” şeklinde konuştu.
 
Geldikleri günden itibaren her türlü ihtiyaçlarının tamamlandığını söyleyen Musa Musaoğlu, “Bu güne kadar 3 öğün yemek dağıtıyorlardı. Şimdi gıda paketleri dağıtılıyor. Bu kadarını beklemiyorduk. Allah razı olsun. Her türlü ihtiyaç gideriliyor” şeklinde konuştu.
  • Resim : 1
  • Resim : 2
  • Resim : 3
 
 
 
 

Türk Kızılayı kamu yararına çalışan bir kurum olup izin almaksızın yardım toplama hakkına sahiptir.

Firmalar, Gıda Bankacılığı Esaslarına göre çalışan Türk Kızılayı'na yaptıkları gıda, temizlik, giyecek, yakacak, bağışlarını gider kaydedip vergi muafiyetinden yararlanabilir.

BÜLTEN ABONELİĞİ