Kızılay Terör Mağdurlarının Yanında

11/01/2016 Paylaş:   

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde terör örgütünün saldırıları nedeniyle mağduriyet yaşayan vatandaşlara sağlanacak yardımlar için kriz merkezi oluşturulacak. Vatandaşlara ilk etapta barınma, gıda, giysi ve yakacak yardımı yapılması planlanıyor.
 
Türk Kızılayı, kırsaldaki saldırılarını şehir merkezlerine taşıyan bölücü terör örgütünün mağdur ettiği vatandaşların acil ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için harekete geçti. Bu konuda yakın bir zaman önce Diyarbakır’da temaslarda bulunan Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı Dr. Kerem Kınık, “Diyarbakır Sur'dan güvenlik problemi dolayısıyla göçmek zorunda kalan mağdur insanlar ile Nusaybin, Cizre, Silopi, Şırnak'ta ve bölgede ne kadar etkilenmiş olan vatandaşlarımız varsa onlara acil ihtiyaçlarını ulaştırma adına şu anda bir çalışma yürütüyoruz. Kızılay şubelerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, kaymakamlıklar, valiliklerle eş güdümü sağlayarak özellikle barınma, giysi, gıda, yakacak gibi acil olarak gereken yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ivedi olarak ulaştırmaya gayret edeceğiz” dedi.
 
Sivil Toplum Kuruluşlarından Destek
 
Millete ait bir kuruluş olarak ihtiyaç duyan tüm vatandaşların yardımına koşmanın en büyük vazifeleri olduğunu dile getiren Kınık, şu anda bunu gerçekleştirdiklerini belirtti. Bölgede oluşan güvenlik durumu nedeniyle hassasiyetin arttığını vurgulayan Kınık, şunları kaydetti:
 
“Bölgede terör mağdurlarına yardım için kriz merkezi ve bu operasyonları yürütebileceğimiz komuta kontrol merkezi oluşturuyoruz. Yardımların organizasyonunda profesyonel çalışanlarımız ve bölgedeki profesyonel lojistik imkânlarımızla hem diğer sivil toplum kuruluşlarına yardımcı olacağız hem de bu konuyla ilgili zaten çok gayret sarf eden devletimizin lojistik kuruluşlarına destek sağlamaya çalışacağız.”