Irak’taki Kamplara Kış Yardımı

11/01/2016 Paylaş:   

Kendi ülkelerinde yerlerinden edilen Iraklılara LCW firması tarafından Türk Kızılayı’na bağışlanan kışlık kıyafetler dağıtıldı. Kerkük Yahyava ile Erbil Bahirka ve Herşem kamplarındaki çocuklar firmanın gönderdiği kışlık botlar sayesinde kışı sıcacık geçirecek.
 
Terör örgütü DAEŞ'in saldırılarından dolayı Ninova vilayetinin Tel Afer ilçesinden kaçıp, Kerkük kent merkezinden yaklaşık 20 kilometre mesafede bulunan Yahyava kampına sığınan Türkmen ailelere kışlık giysi yardımı yapıldı. Ayrıca Erbil Bahirka ve Herşem kamplarındaki çocuklara da kışlık kıyafet dağıtıldı.
 
Kış mevsiminin gelmesi ve kamp altyapısının kötü olmasından dolayı giyecek yardımında bulunulduğunu söyleyen Türk Kızılayı Irak Operasyonlar Sorumlusu Şafak Lostar, “LCW firmasının bağışı olan botları üç ayrı kampta çocuklara dağıttık. Toplam bin 330 çift kışlık bot yardımı yaptık. Ayrıca, ihtiyaca göre mont, kazak, eldiven ve kışlık gömlekleri de kardeşlerimize verdik. Kamptaki görevlilerle görüşüp ihtiyaç listelerini her ay onlardan alıyoruz. İnsani bir görev olarak yardımlarımız devam edecek” dedi.
 
Kızılay ile işbirliği yapan bir diğer kuruluş olan Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) kamplara yardımda bulundu. Yardımları Kızılay aracılığıyla kamplardaki ihtiyaç sahiplerine ulaştıran TİKA Irak Sorumlusu Sibel Güney ise, “TİKA olarak Irak'taki Türkmen kardeşlerimize insani yardımlarımız devam edecek. Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte kampta kalan iç göçmenlerin durumu gittikçe zorlaşıyor. Gıda yardımı konusunda her aileye 50 kilogram şeker ve çeşitli gıda malzemeleri yardımında bulunduk” ifadelerini kullandı.