Suriyeli Göçmen Sorununa Finlandiya Hassasiyeti

12/01/2016 Paylaş:   

Finlandiya’nın Ankara Büyükelçisi Nina Vaskunlahti ile Finlandiya Göç Hizmetleri Genel Müdürü Jaana Vuorio, Avrupa ülkelerine doğru olan göçmen akınını değerlendirmek ve Türkiye’deki çalışmalar hakkında bilgi almak için Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu ile bir toplantı gerçekleştirdiler.
 
Türk Kızılayı Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıya Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük ile Türk Kızılayı Göç ve Mülteci Hizmetleri Müdürü Bayram Selvi de katıldı.
 
Finlandiya’da 33.000 Suriyeli Var
 
Suriye’de yaşanan her olayın dolaylı olarak Avrupa’yı etkilediği, fakat Avrupa’nın uzun vadeli politikaları nedeniyle yaşanan sorunlara çözüm üretmede gecikmeler yaşandığını belirten heyet, Finlandiya’nın da bu süreçten etkilendiğini ve şu an 33 bin Suriyeliye ev sahipliği yaptıklarını söylediler.
 
Finlandiya hükümetinin Türkiye’deki göçmen politikalarını yakından izlediğini ve takdir ettiğini kaydeden heyet, ülkelerinde göçmenlere karşı benzer insancıl uygulamaların olduğunu ifade ettiler.
 
Genel Müdür Güllüoğlu ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Suriyelilere konaklama tesislerinde ve şehirlerde verilen hizmetlere dair geniş bilgi verdi. Göçmen sorununa Avrupa’nın bakışını da değerlendiren Güllüoğlu, Aylan bebeğin ölümünden sonra oluşan kamuoyu üzerine Avrupa’nın Suriyeli göçmenlere bakışının değiştiğini hatırlattı.
 
Güllüoğlu, Türk Kızılayı tarafından Suriyelilere verilen hizmetler hakkında da kapsamlı bilgi verdi.