Toplum Merkezinin Üçüncüsü Konya’da Faaliyete Başladı

20/01/2016 Paylaş:   

Suriye İnsani Yardım Operasyonu kapsamında koruma altındaki Suriyeliler için yönlendirme, eğitim hizmetleri sunmak ve psikososyal destek sağlamak amacıyla Konya’da da Toplum Merkezi kuruldu. Şanlıurfa ve İstanbul’dan sonra kurulan merkezde faaliyetler hız kesmeden devam ediyor.
 
Türk Kızılayı, Uluslararası Kızılay Kızılhaç Dernekleri Federasyonu (IFRC) desteği ile yürüttüğü Toplum Merkezi Projesi kapsamında Konya’da yaşayan geçici koruma altındaki Suriyelilerin savaşın izlerini silmelerine yardımcı olurken, savaştan en çok etkilenen kadın ve çocuklara yönelik çalışmalara özellikle önem veriyor. Türk Kızılayı Toplum Merkezi Konya’da yaşayan geçici koruma altındaki Suriyeli kadınlara biçki-dikiş, el becerileri konusunda destek olmak amacıyla çeşitli eğitimler sunmanın yanı sıra Türkçe ve İngilizce kursları ile de farkındalık oluşturuyor.
 
Yetişkinler için eğitici seminerler, psikososyal destek, tercümanlık, yönlendirme gibi hizmetlere ek olarak, bilgisayar, el sanatları, dikiş – nakış ve benzeri birçok branşta da eğitim veriliyor.
 
Ayrıca Toplum merkezi içerisinde kurulan mutfak atölyesi sayesinde Suriyeli kadınlar yöresel yemeklerinin yanı sıra yaşadıkları ülkenin de yemeklerini öğrenerek yemek kültürlerini de geliştirme imkanı buluyor.
 
Oryantasyon Seminerleri Düzenleniyor
 
Suriyelilerin meslek edinmelerinin yanı sıra yaşadıkları yerlerdeki yerel halkla iletişimlerini geliştirmelerini sağlayabilmek için oryantasyon seminerleri veriliyor. Bu seminerlerle Türkiye’deki yerel kültür, yaşadıkları şehir hakkında yararlı bilgiler, temel halk sağlığı, çocuk gelişimi, çocuk sağlığı ve eğitim gibi konularda gerçekleştiriliyor.
 
Toplum Merkezi’nde çocuklar için kurulan “Çocuk Dostu Alan” ile Suriyeli çocukların hayatlarında birçok ilk gerçekleştiriyor.
 
Toplum Merkezi sorumlusu Esin Demircioğlu, UNICEF işbirliği ile yürütülen Çocuk Dostu Alan projesinde 4-18 yaş arasındaki çocuk ve gençlere yönelik psikososyal faaliyetler gerçekleştirdiklerini belirtirken, savaş mağduru çocuk ve gençlerin tekrar çocuk ve genç olmanın nasıl olduğunu hatırlattıklarını sözlerine ekliyor. Çocuk Dostu Alanda gerçekleştirilen faaliyetler arasında resim, drama, jimnastik, müzik ve dans gibi sanatsal ve spor faaliyetleri yer alırken, bu faaliyetler ile çocuk ve gençlerin duygusal ve bilişsel yönlerini güçlendirmek hedefleniyor.