Kızılaycılar Hizmet Geliştirme Eğitimlerine Devam Ediyor

22/01/2016 Paylaş:   

Türk Kızılayı, Türkiye’de kamp dışında kalan Suriyelilere yönelik Koruma ve Temel Hizmetlerin Sağlanması Projesi kapsamında Uluslararası Koruma ve Acil Durumlarda Müdahale Çalıştayı düzenledi.
                                                   
Türk Kızılayı Göç ve Mülteci Hizmetleri ile BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) koordinesinde Ankara’da gerçekleşen çalıştayda, Uluslararası ve Ulusal hukukta Uluslararası Koruma ve İlkeler, Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’na ve Geçici Koruma Yönetmeliği’ne Genel Bakış, Gönüllü Geri Dönüş ve Gönüllü Geri Dönüş Talep Edenlere Yönelik Psikososyal Destek ve İletişim konuları yer aldı. Çalıştaya Türk Kızılayı personellerinin yanı sıra AFAD Müdahale Dairesi Başkanı Fatih Özer ve İçişleri Bakanlığı Göç idaresi Genel Müdürlüğü yetkilileri de katıldı.
 
Eğitimin içeriği hakkında bilgi veren BM Mülteciler Yüksek Komiserliği temsilcisi kamp dışında bulunan Suriyelilere yardımın gerekliliğini belirterek, Mart ayında Uluslararası bir konferansın gerçekleşeceğinden bahsetti. Geçici koruma, ulusal mevzuat, kayıt işlemleri ve geçici koruma yönetmeliği ilkeleri konusunda bilgi veren Göç ve Mülteci Hizmetleri Müdürü Bayram Selvi ise geri dönüşlerle ilgili talepler hakkında oluşturulacak personel kapasitesiyle geri dönüşün nasıl yürütüleceğinden söz etti. Ayrıca gönüllü geri dönmek isteyen ve Türk Kızılayı şubelerine gelen Suriyeli vatandaşlara nasıl yaklaşılması gerektiği, savunmasız kişilere yönelik desteğin sağlanması ve iletişim konusunda da bilgilendirme verilerek eğitim tamamlandı.