Suriyeli Akademisyenlere Bilim Kapıları Açılacak

28/01/2016 Paylaş:   

Suriye’de yaşanan insani kriz sonrası Türkiye’ye sığınan yüzlerce akademisyenin yeniden bilim yapabilmesi için gereken yöntemlerin masaya yatırıldığı toplantı Türk Kızılayı ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
 
Türk ve Suriyeli akademisyenleri bir araya getiren toplantı Ankara’da düzenlendi. Türk Kızılayı’nın ev sahipliği yaptığı, T.C Başbakanlık Göç ve İnsani Yardım Başmüşavirliği tarafından organize edilen toplantıya YÖK temsilcileri ile üniversitelerin rektörleri, göç konusunda çalışan Türk akademisyenler, düşünce kuruluşlarının temsilcileri de katıldı. Türk Kızılayı’nı ise Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu, Genel Müdür Yardımcıları Kadir Bulut, Alper Küçük, Göç ve Mülteci Hizmetleri Müdürü Bayram Selvi temsil etti.
 
“Yeniden İnşa Sürecinde Akademisyenler Önemli”
 
Organizasyonunu gerçekleştiren Başbakanlık Göç ve İnsani Yardım Başmüşavirliği adına açılış konuşmasını yapan Başbakanlık Başmüşaviri Dr. Murteza Yetiş, Suriye’de yaşanan sorunun sadece o ülke için değil yakın coğrafyada bulunan ülkeler için de kaygı verici olduğunu söyledi. O nedenle Türkiye’nin yaşananlara kayıtsız kalmadığını vurgulayan Yetiş, gerçekleştirilen toplantının önemine şu sözleriyle dikkat çekti:
 
“Suriye’nin yeniden inşa sürecinde entelektüel insanlar etkili olacak. Türkiye’de şu an 315 Suriyeli akademisyen üniversitelerimizde istihdam ediliyor. Yaklaşık 550 akademisyen ise henüz istihdam edilemedi. Onlar için de istihdam kapısı açmak istiyoruz.”
 
Suriyeli akademisyenlerin Türkiye’deki yetkili makamlarla iletişimini sağlamak için ise yakında bir internet sitesinin hizmet vermeye başlayacağını ve sadece Türkiye’deki değil, dünyanın herhangi bir yerindeki Suriyeli bilim adamının bu iletişim kanalı üzerinden talebinin alınacağını belirten Yetiş, Türkiye’nin bu süreci aktif olarak yönetmek istediğini sözlerine ekledi.
 
Kızılay Yardımları
 
Türk Kızılayı’nın gerek Suriye’deki, gerekse Suriye’den kaçıp Türkiye’ye gelen insanlar için ilk günden bu yana elinden gelen yardımı yaptığını söyleyen Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu ise, 2 milyon 500 bin Suriyelinin yaşadığı Türkiye’de herkesin problemiyle ilgilenmenin zor olduğunu, buna rağmen fedakârca çalışıldığını ifade etti. Yaşananların bir sorun olmasının ötesinde direkt insan hayatıyla ilgi olduğunu vurgulayan Güllüoğlu, önümüzdeki günlerin hem Suriyeliler hem de coğrafyada benzer acılar yaşayanlar için iyilikler getirmesini temenni etti.
 
Akademisyenleri Bir Araya Getiren İlk Toplantı
 
Uçak mühendisi, bilgisayar mühendisi, nükleer bilim uzmanı, ilahiyatçı, toplum bilimci, ziraat mühendisi ve daha birçok alanda uzmanlıkları bulunan Suriyeli akademisyenleri aynı çatı altında bir araya getiren ilk toplandı gün boyu sürdü. Ülkelerindeki savaştan dolayı akademisyenlerin önemli bir kısmının mesleklerini yapamadığı belirtilerek, bu bilgi birikiminden Türkiye’nin daha fazla yararlanması gerektiği dile getirildi.
 
Türk yetkililer, akademisyenler ve yöneticiler ise bundan sonraki aşamada Suriyeli akademisyenlerin sorunlarına daha fazla eğilmek için çalışmaları hızlandıracaklarını, toplantının bu nedenle tarihi bir rolü olduğunu ifade ettiler.