13 Ülkeye 1.5 Milyar Liralık İnsani Yardım

01/02/2016 Paylaş:   

Türk Kızılayı, 2015 yılında da Türkiye’nin dünyaya uzattığı yardım eli vasfını sürdürdü. 13 ülkeye yaklaşık 1.5 milyar Lira değerinde insani yardım ulaştırıldı. En büyük yardım Suriye ve Irak’a yapıldı.
 
Yardımlara ilişkin açıklama yapan Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, “Türkiye’nin genlerinde ihtiyaç sahibine yardım var. Türk Kızılayı da bu tarihi mirasını 147 yıldır kesintisiz olarak sürdürüyor. 2015 yılında 13 ülkeye insani yardımda, 8 ülkenin Kızılay veya Kızılhaç’ına da maddi yardımda bulunduk. Yardım yaptığımız ülkeler arasında Pakistan, Bangladeş, Somali, Filistin gibi hiçbir durumda duyarsız kalamayacağımız ülkeler bulunuyor. Ayrıca, Irak’ta başta Türkmenler olmak üzere her gruptan ihtiyaç sahibine insani yardımı 2015 yılında da sürdürdük. Yaptığımız yardımlarda en önemli payı ise Suriye’deki çatışmalardan etkilenen sivil halka yaptığımız yardımlar aldı. Suriye’ye yaklaşık 1.4 milyar Liralık yardım malzemesi gönderdik. Son aylarda bunun büyük bölümünü de Bayırbucak Türkmenlerine yönlendirdik” diye konuştu.
 
Ülkelerde Daimi Temsilcilikler Bulunuyor
 
Pakistan’da 2005 yılında yaşanan depremin ardından yürütülen yardım çalışmalarının daimi temsilcilik boyutuyla sürdürüldüğünü kaydedin Ahmet Lütfi Akar, Kudüs ve Gazze’de de Kızılay’ın daimi temsilciliklerinin bulunduğunu kaydetti. Akar, Somali’de altyapı ve beslenme hizmetlerine yönelik çalışmaların sürdüğünü kaydederken, “Somali’de her gün 15 bin kişiye yemek çıkartıyoruz. Bunların büyük bölümü yetimhanelerde kalan çocuklar. Ayrıca bu ülkedeki altyapı onarım ve yeniden inşa faaliyetlerimiz de devletimizin ilgili kurumlarıyla işbirliği içinde devam ediyor” dedi.
 
Bangladeş’te Müslümanların yaşadığı sıkıntıların altını çizen Akar, “Bu ülkede hem çalışmalarımız hem de geleceğe ilişkin çalışmaları geliştirme görüşmelerimiz devam ediyor. Yerel hükümetin onaylarından sonra Bangladeş’teki çalışmalarımızı artırarak sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.
 
Yurtiçinde Güçlü Organizasyon
 
1 Afet Operasyon Merkezi, 8 Bölge ve 24 Yerel Afet Yönetim Merkezi ve 262 afet uzmanı ile Türkiye’deki afetlere müdahale edildiğini de belirten Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar, “2015 yılında yurt içinde toplam 158 afet müdahalesi gerçekleştirildi. Bunların 8’i deprem, 99’u yangın, 19’u sel, 22’si aşırı kar yağışı, 10’u ise diğer afetler” dedi.
 
Kızılay, Türkiye Afet Müdahale Planı’na göre “beslenme ana çözüm ortağıdır.” 17 adet Seyyar İkram Aracı, 82 adet Afet Sıcak Yemek Seyyar Mutfağı, 9 adet Mobil Mutfak, 11 adet Sahra Mutfak ve 3 adet Mobil Ekmek Fırını ile Türk Kızılayı 318 bin kişiye acil beslenme hizmeti sunabilecek kapasiteye sahiptir.