Suriyeli Misafirlere Karşı Duyarlılık Artıyor

03/02/2016 Paylaş:   

Suriye’deki savaş beşinci yılını geride bırakırken, Türk halkının ve Türk iş dünyasının Suriyeli misafirleri gösterdiği ilgi dünyaya örnek olacak nitelikte sürüyor. Türk Kızılayı’nın başlattığı ve Şahin Sucuklarının yayın sponsorluğunu yaptığı “Görmezden Gelmeyin” kampanyası ile yaralar sarılıyor.
 
Şehirlerde yaşayan Suriyeli misafirlerin kış koşullarında ihtiyaç duyacağı insani yardımın finansmanı için Türk Kızılayı tarafından başlatılan “Görmezden Gelmeyin” kampanyasına birçok firma destek verdi. Cengiz İnşaat, Eti Bakır, Freudenberg     A.Ş.,
İbrahim Demirli İnşaat, Alfa Mermer, Arzu Bisiklet, Kavi Gıda bunlardan sadece bir kaçı. Firmalar maddi destekleriyle savaş mağduru Suriyelilerin yanında olduklarını gösterdiler. Şahin Sucukları ise kampanyanın yayın sponsorluğunu yaparak, dikkatleri bu konuya çekmede önemli bir rol üstlendi.
 
Konuya ilişkin bir değerlendirme yapan Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, “Kampanya Türk halkının yardımseverliğinin sınırının olmadığını bir kez daha gösterdi. Tek sorun onlara zaten farkında oldukları ‘Suriyeli misafir’ gerçeğini bir kez daha hatırlatmaktı. Bu konuda diğer projelerimizi de destekleyen Şahin Sucukları büyük bir rol oynadı. Kamuoyunu bilgilendirmek için hazırlanan videolarımız Şahin Sucuklarının yayın sponsorluğunda yardımseven halkımıza ulaştırıldı. Videolarımızın yayımlanmasının ardından ise Suriyeli misafirlerimiz için gelen günlük bağış miktarı 2 katını aştı” diye konuştu.
 
“Şirketler Kızılay’ın Şubeleridir”
 
Türk Kızılayı’nın Suriyeli misafirlere hiçbir din, dil, ırk ayrımı yapmadan 5 yıldır yardım eli uzattığının altını çizen Genel Başkan Akar, “Gerek kamplarda gerekse şehirlerimizdeki Suriyeli misafirlerimizi kendi kardeşlerimiz olarak görüyoruz. Kamplarda kurduğumuz ve çocukların savaş travmasını atlatmasına yardımcı olduğumuz ‘Çocuk Dostu Alanları’ artık şehirlerimize de taşıyoruz. Şanlıurfa, İstanbul, Ankara ve Konya’da toplum merkezlerimiz çalışmaya başladı. Buralarda Suriyeli kadın misafirlerimize ve çocuklarımıza çeşitli eğitimler ve psikososyal destekte bulunuyoruz. Dünya Gıda Programı ile yürüttüğümüz Kızılay Kart uygulaması da sürüyor. Bu kartlarla misafirlerimize her ay belirli bir miktar harçlık veriyoruz ve kendi alışverişlerini kendilerinin yapmasını istiyoruz. Yiyecek ve giyecek yardımlarımız, gerektiğinde barınak yardımlarımız ise her gün devam ediyor” ifadelerini kullandı.
 
Genel Başkan Akar, Türk Kızılayı’nın yardıma aracı bir kuruluş olduğunu hatırlatırken, “Kızılay tamamen bağışlarla varlığını sürdüren bir yardım kuruluşudur. Dolayısıyla Kızılay aslında Kızılay’a bağışta bulunan kişilerin ta kendisidir. Bu anlamda, şirketlerimiz de aslında birer Kızılay şubesidir. Diğer şirketlerimizin de bu soruna karşı duyarlılığının artacağına gönülden inanıyorum” dedi.