Türk Kızılayı’ndan Kırgısiztan’a Nakdi Yardım

04/02/2016 Paylaş:   

Dünya’nın dört bir tarafındaki insan ıstırabını dindirmek için yardım çalışmalarını aralıksız sürdüren Türk Kızılayı, Kırgızistan’da meydana gelen deprem sonucu mağdur olan ihtiyaç sahiplerini unutmadı.
 
Türk Kızılayı, geçtiğimiz aylarda Kırgızistan’da yaşanan deprem nedeniyle Kırgızistan Kızılayı’na 15 bin dolarlık nakdi yardım yaptı. Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcıları Kadir Bulut ve Alper Küçük sembolik yardım çekini Kırgızistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi İbrahim Dzhunusov’a teslim etti. Kırgızistan’la ilgili olan her şeyin çok kıymetli olduğunu vurgulayan Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Kadir Bulut “Kırgızistan bizim ata yurdumuz. Oradaki kardeşlerimizin canı yansa biz acı çekeriz. Kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.
 
“Türk Kızılayı’nın yardımı bizi mutlu etti”
 
Kardeşin kardeşe yardım etmesi gerektiğini söyleyen Kırgızistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi İbrahim Dzhunusov, “Türk Kızılayı’nın Kırgızistan’a yaptığı yardımdan dolayı çok mutlu olduk. Kırgızlar ve Türkler kardeştir. Kardeşin birisi zengin diğeri fakir olursa zenginin hacca gitmesi bile kabul olmaz. Bize yaptığınız bu yardımın Allah katında da büyük sevabı vardır, kardeşlik hukuku açısından da çok önemlidir.” şeklinde konuştu.
 
“Milletimizin bize verdiği güçle Kırgızistan’ın yanındayız”
 
Türk Kızılayı’nın yıllardır Kırgızistan Kızılayı ile ortak çalışmalar yürüttüğünü belirten Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük ise, “Bölgesel işbirliği çalışmaları kapsamında ihtiyaç halinde kullanılmak üzere çadır ve battaniye yardımında bulunduk. Yine tüberkülozla mücadele kapsamında Verem Savaş Derneği ile destek verdik. Yakın dönemde etnik ayrımcılığın tetiklediği iç karışıklıkları sonrasında da yardımlarımız oldu. Milletimizin bize verdiği güçle her zaman Kırgızistan’ın yanında olmaya çalışıyoruz.” ifadesinde bulundu.