Türk Kızılayı Kilis’teki Çalışmalarını Yoğunlaştırdı

09/02/2016 Paylaş:   

Ülkelerindeki savaş ortamı sebebiyle evlerinden ayrılmak zorunda kalarak Türkiye’ye sığınan Suriyelilere yardımlarını sürdüren Türk Kızılayı, son olarak Halep’ten gelen Suriyelilere de yardım için Kilis’teki çalışmalarını yoğunlaştırdı.
 
Halep ve çevresinde artan çatışmalar nedeniyle yaşadıkları yerleri terk ederek gelen Suriyeliler için Türkiye sınırı yakınındaki Esselame Kampı çevresinde yürütülen çalışmaları yerinde inceleyen Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili Dr. Kerem Kınık, özellikle Halep-Azez hattının kapanmış olması korkusunun toplum içerisinde yayılmasından dolayı bölgede yaşayan 100 bin insanın bir göç dalgası oluşturabileceğini ifade etti.
 
“Her gün 20 TIR dolusu yardım gönderiyoruz”
 
Kilis Valiliği’nin mevcut kapasiteyi artırmaya yönelik çalışmalarının devam etiğini belirten Genel Başkan Vekili Dr. Kınık, “Kızılay olarak bölgeye günde yaklaşık 20 TIR dolusu insani yardım gönderiyoruz. Maalesef Halep-Azez yolu kapatıldığı için bölgeye Öncüpınar Kapısı’ndan erişim mümkün değil. Sadece Reyhanlı tarafındaki Ceylanpınar hattımız açık, yardımlar bu hattan ulaştırılmaya devam ediyor. Fakat özellikle kırsaldaki durum gün geçtikçe kötüleşiyor. İnsanlar havadan ve yerden yapılan saldırılar nedeniyle can güvenliği endişesindeler. Türk Kızılayı olarak AFAD işbirliğiyle Suriye içerisine 2 bin çadır, yaklaşık 6 bin battaniye ve 3 binden fazla yatak gönderdik. Mevcut kamplarımızın kapasitesini artırmaya yönelik olarak ise bölgeye 100 mobil banyo, tuvalet, duş ünitesi ve insanların gıdalarını kendilerinin pişirebilmesi için mutfak malzemesi gönderdik.” dedi.
 
“Görmezden Gelmeyin kampanyamıza destek bekliyoruz”
 
Özellikle gıda, kahvaltılık, bisküvi, çocuk maması ve hijyen kitleri gibi insani yardım malzemelerinin artırılması gerektiğini vurgulayan Dr. Kınık, “Bölgede büyük bir korku hakim, insanlar çoluk çocuk, genç yaşlı üstlerine başlarına bir şey alamadan evlerini terk etmişler. Bombalanan mekânlarından kaçmış gelmişler, onları şu an acil olarak bu kamplara yerleştirdik. Kampları sağlık, psikososyal destek ve gıda hizmetlerinin düzenli verildiği yerler haline getirmeye çalışıyoruz. Suriye içerisindeki kamp şartlarının da Türkiye’deki kadar iyi durumda olduğunu biliyoruz. Daha çok Suriyeli kardeşimize ulaşmak içinse ‘Görmezden Gelmeyin’ kampanyamıza destek bekliyoruz.”  diye konuştu.