Geleceğin Kan Bağışçıları Yetişiyor

11/02/2016 PAYLAŞ:   

Türkiye'nin ihtiyacı olan kanın tamamını güvenli ve sürekli bağışçılardan karşılamak için çalışmalarını sürdüren Türk Kızılayı, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Avrupa Birliği ile ortaklaşa yürüttüğü “Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı” projesini kamuoyuna tanıttı.
 
Türk Kızılayı, kan bağışını artırmak ve sürekliliğini sağlamak için her geçen gün yeni çalışmalara imza atıyor. Bu kapsamda Avrupa Birliği fonlarından finansmanı sağlanan “Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı” teknik destek projesini Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa yürüten Türk Kızılayı, projede alınan yol ve atılacak yeni adımları bir basın toplantısıyla duyurdu. Ortaklaşa yürütülen “Geleceğin Kan Bağışçılarının Kazanımı Projesi” kapsamında, 81 ilden seçilen 500 pilot okuldaki 250 bin öğrenci eğitim alacak. İlköğretim çağındaki çocukların kan bağışı konusunda eğitimini ve bu yolla velilere de ulaşmayı amaçlayan projeyle 2015-2016 eğitim-öğretim sezonunda 30 bin ünite kan bağışı alınması hedefleniyor. Projeyle ayrıca müfredata kan bağışı konusunda duyarlılığı artıracak metinlerin de yerleştirilmesi planlanıyor.
 
Projenin tanıtımı için düzenlenen basın toplantısına Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, AB Türkiye Delegasyonu Temsilcisi Virve Vimpari, Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Uz. Dr. Arif Kapuağası ve MEB Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Hilmi Çolakoğlu’nun yanı sıra Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı Dr. Kerem Kınık, Genel Sekreter Av. Ayşegül Genç, Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz, Naci Yorulmaz, Denetim Kurulu Üyesi Cengiz Koç, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu, Kan Hizmetleri Genel Müdürü Nurettin Hafızoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.
 
“Tüm okullarımızda öğretmenlerimizi Kızılay'ın bir mensubu haline getireceğiz”
 
Milli Eğitim Bakanlığının 1 milyon öğretmen, 25 milyon öğrenci ve 50 bini aşan okuluyla büyük bir aile olduğunu ifade eden Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Hilmi Çolakoğlu, “Sayın Bakanımızın talimatı, bütün öğretmenlerimizin ve okul müdürlerimizin Kızılay üyesi haline gelmesi. Tüm okullarımızda öğretmenlerimizi Kızılay'ın bir mensubu haline getireceğiz. Fiziki imkanlarımız tamamen açıktır.” dedi.
 
Sağlık liselerinde 150 bine yakın öğrenci yetiştirildiğini aktaran Çolakoğlu, “Onlar da gelecekte sağlık ordumuza katılacak. İki milyon kan ünite sayımızı kısa zamanda artıracağımıza inanıyorum. Avrupa Birliği projelerini de pilot projeler olarak görüyorum. Sağlık Bakanlığı ve Kızılay ile yaptığımız projeler kapsamında 500 okulda yapılan eğitimleri 2016 yılında 50 bin okulumuzda gerçekleştirecek duruma getireceğiz. Proje kapsamında diğer Avrupa ülkelerinde de açılımlar yapmamız, o okullardaki gençler arasında bu işbirliğini açmamız gerekiyor. Bu anlamda Erasmus projeleri bizim için çok önemli” dedi.
 
“Türkiye’nin 2,5 milyon ünite kan ihtiyacı var”
 
Kızılay’ın projedeki rolünü ve güvenli kan temini için 10 yıldır yapılan çalışmaları anlatan Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar,  “Türkiye’nin 2,5 milyon ünite kan ihtiyacı var. 2015 yılında 1 milyon 937 bin 932 ünite kan bağışı aldık. Düzenlediğimiz kampanyalarımızla aldığımız kan bağışlarını 10 yıl içerisinde 6 katına çıkardık. 2015 yılında sadece düzenli bağışçılarından 775 bin ünite bağış kabul ettik. Bu tüm bağışların yüzde 40'ını oluşturuyor. Düzenli kan bağışı oranının yüzde 60'a çıkması durumunda kan ihtiyacının tamamı Türk Kızılayı tarafından karşılanabilecek.” diye konuştu.
 
Kadın ve erkek kan bağışçısı oranlarına ilişkin de bilgi veren Akar, “Kadın bağışçıların genel kan bağışçısına oranı 2005 yılında yüzde 6 iken, 2015 yılında bu oran yüzde 13'lere kadar çıkmıştır. Geçtiğimiz 10 yılın sonunda Türk Kızılayı veri tabanında kayıtlı bulunan kan bağışçıları sayısı 6 milyon 815 bin 376 olmuştur. Gönüllü kan bağışçısı kazanmak için okullarla da çalışmalar yapıyoruz. Üniversitelerimizle uzun süredir çalışıyoruz. 2006 yılında üniversitelerimizden 12 bin 700 ünite kan bağışı aldık. Bu rakam 2015 yılında 161 bin 946 üniteye çıktı. Üniversitelerimiz rekor kırmak için birbirleriyle yarıştı. 'Geleceğin Kan Bağışçıları Projesi'ni Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Avrupa Birliği ile yürütüyoruz. Ben bu projeyi çok önemsiyorum. Projenin bir ayağı müfredata kan bağışının önemini anlatan metinler yerleştirmektir. Çocuklarımız eğitimlerinin bir parçası olarak bu metinleri kullanacak ve bilinçaltlarında kan vermek gibi bir erdem olacak.” ifadelerini dile getirdi.
 
“Düzenli bağışçı oranın yükselmesi güvenli kan teminini sağlayacak”
 
Projenin bağışçılık bilincinin oluşturulması açısından taşıdığı öneme işaret eden Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Arif Kapuağası da, “Bilinçli bağışçı oluşturmadığınız zaman saman alevi gibi sönüyor. Bağışçılarımız ne kadar bilinçli olursa o kadar düzenli oluyor, kan ve kök hücre ihtiyacı olduğu zaman o bağışçılar seve seve size geliyor. Bilinçsiz olduğu zaman kendisine ulaşamıyorsunuz, adresini size vermiyor. Bilinçli gönüllü bağışçı oluşturmak, düzenli bağış yapabilen kişilere ulaşmak bu projenin hedefi. Düzenli bağışçı oranın yükselmesi güvenli kan teminini sağlayacak.” dedi.
 
“Proje sonuna kadar 250 bin öğrenci eğitim alacak”
 
Avrupa Birliği olarak Türkiye’de 10 milyon avroluk bir destekle Sağlık Bakanlığı’nın yanında olduklarını belirten Avrupa Birliği Türkiye Delegasyon Temsilcisi Virve Vimpari ise konuşmasında, “Kan bağışına ilgiyi artırmak, gönüllü kan bağışının önemine dikkat çekmek ve öğrencileri kan bağışı hakkında bilinçlendirmek amacıyla hayata geçen projeyle, öğrencilere afişler, broşürler, çizgi filmler ve bilgisayar oyunları gibi materyallerle gelecekte kan bağışçısı olmaları için bilinçlendirme çalışmaları yapılacak. Bu kapsamda, okullarda okutulan mevcut müfredat ve ders kitapları analiz edilerek, müfredat ile uyumlu kan bağışı eğitim materyalleri hazırlanarak dağıtılacak. Kan bağışının önemiyle ilgili eğitimler kapsamında, proje sonuna kadar 250 bin öğrenci eğitim alacak. Avrupa Birliği de eğitim ve sağlık alanındaki projelere desteğini sürdürecek.” dedi.