KDV İstisnasıyla Daha Çok İhtiyaç Sahibine Ulaşılacak

14/02/2016 Paylaş:   

Dünyanın sayılı, bölgesinin ise en güçlü yardım kuruluşu haline gelen Türk Kızılayı, Katma Değer Vergisi istisnasının yasalaşmasının sevincini yaşıyor. Yasa sayesinde ihtiyaç sahipleri için alınan bağışlarla daha çok insani yardım malzemesi alınabilecek.
 
İnsan onurunu korumak ve mazlumların ihtiyaçlarını karşılamak için ülkemizin ve dünyanın dört köşesinde insani yardım çalışmaları yürüten Türk Kızılayı, yardımseverlerin bağışlarını en verimli şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı prensip olarak kabul ediyor. Bu prensip doğrultusunda, yardım çalışmalarındaki personel ve lojistik giderlerini dahi kendi öz kaynaklarından karşılamaya gayret gösteren Türk Kızılayı, bağışlarla finanse edilen insani yardım çalışmalarının bütçesinden önemli bir bölümü Katma Değer Vergisi olarak ayırmayı, daha çok ihtiyaç sahibine ulaşmanın önündeki büyük bir engel olarak görüyordu. Bu duruma kayıtsız kalmayan Türkiye Büyük Millet Meclisi de çıkarılan bir yasa ile ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürmek adına Türk Kızılayı’na Katma Değer Vergisi istinası sağladı.
 
“Yasa binlerce mazluma umut oldu”
 
Katma Değer Vergisi istisnasının binlerce mazluma umut olduğunu vurgulayan Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, “Bizler uzun yıllar boyunca, insani yardım çalışmalarımıza KDV istisnası gelmesi adına mücadele verdik. Mümkün olan her platformda ihtiyaç sahiplerinin sesi olarak bu dileğimizi dile getirdik. Her zaman yan yana çalışmaktan büyük bir memnuniyet duyduğumuz Devletimizin, bize verdiği destek doğrultusunda yıllardır kanayan yaramız olan KDV istisnası yasalaştı. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Ahmet Davutoğlu, milletvekillerimiz ve devlet büyüklerimize Türk Kızılayı’na vermiş olduğu büyük destekler için Türk Kızılayı Camiası ve en önemlisi de ihtiyaç sahipleri adına şükranlarımı sunuyorum.” ifadesinde bulundu.