“Güçlü Türkiye Güçlü Kızılay” Bölge Toplantıları Başladı

14/02/2016 Paylaş:   

Yerel kapasiteyi artırmak ve şubelerle koordinasyonu bir adım öteye taşımak için organize edilen “Güçlü Türkiye Güçlü Kızılay” temalı bölge toplantılarının ilki Sakarya’da yapıldı. Yoğun katılımla gerçekleştirilen toplantıda Türk Kızılayı’nın 2020 Hedefleri ve stratejik planı da değerlendirildi.
 
Türk Kızılayı Sakarya Şubesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Kocaeli, Düzce, Zonguldak, Bolu, Karabük, Bilecik, Yalova ve Bartın’dan toplam 75 şubeden katılım oldu. Genel Başkan Yardımcısı Dr. Kerem Kınık, Genel Sekreter Av. Ayşegül Genç, Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Can, Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Naci Yorulmaz, Prof. Dr. Medaim Yanık ve Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu’nun da katıldığı toplantıda, Kızılaycıları, yerel yöneticiler ve bürokratlar da yalnız bırakmadı.
 
2020 Hedefleri Dikkat Çekti
 
Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımcıları selamlamasının ardından Genel Başkan Vekili Dr. Kerem Kınık, Türk Kızılayı’nın 2020 yılı hedefleri ve bunların Kızılay’a sağlayacağı katkılar hakkında bilgi verdi. Kan Hizmetleri, Afet Hizmetleri, Göç Hizmetleri, Sosyal Hizmetler, Halk Sağlığı ve Psikososyal Destek Hizmetleri, Uluslararasılaşma, Toplumla İlişkiler, Gelir Getirici Faaliyetler, Kurumsal Dönüşüm alanlarında bir dizi stratejik amaç ve hedefler belirlendiğini belirten Kınık, bunların hayata geçirilmesinde şubelere büyük görevler düştüğünü belirtti.
 
“2020 yılında Kızılay’ın nerede olması gerektiği yönünde kapsamlı bir çalışma yapmış olduk. İmkanlarımızı, fırsatlarımızı, eksik yönlerimizi analiz ettik. Her sivil toplum kuruluşunun bulunduğu döneme uygun tedbirler alması gerekiyordu; biz de bunları yaptık” diyen Kınık, toplumun sonsuz kredisine sahip olan Türk Kızılayı’nın bu krediyi doğru bir şekilde değerlendirmesi gerektiğini vurguladı.
 
Kızılayı geleceğe taşıyacak olan hedefler Kızılay şubeleri tarafından da takdirle karşılandı.
 
Dünyaya Uzanan Yardım Eli
 
Belirlenen hedeflerin hepsinin ihtiyaç sahibi daha fazla insana yardım etme kaygısı taşıdığını belirten Kınık, Afrika, Asya ve daha birçok coğrafyada tanık olduğu olaylardan bahsederek, Türkiye’den o coğrafyalara uzanan yardım elinin ne derece önemli olduğuna dikkat çekti. Kızılaycılarının yardımlarıyla hayata tutunan insanlara dair de örnekler veren Kınık, “Biz Kızılaycılar o ihtiyaç sahibi insanların kabul olmuş dualarıyız” dedi.
 
Sunumların sonrasında şube başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla Çalıştay düzenlendi. Çalıytayda şubelerin Genel Merkez’den talepleri sıralandı, projeleri ortaya konuldu.