“Şefkat Gemisi” Yemen Halkı İçin Yola Çıktı

15/02/2016 Paylaş:   

İç savaş sebebiyle evini terk etmek zorunda kalan 1 milyon 600 bini aşkın Yemenli için insani yardım yüklü “Şefkat Gemisi” yola çıktı. 5 bin 400 ton insani yardım malzemesi yüklü gemi Yemen’e ulaştıktan sonra malzemelerinin ülke içindeki sevkini Türk Kızılayı organize edecek.
 
AFAD'ın koordinasyonunda Türk Kızılayı, Beşir Derneği, Deniz Feneri Derneği, Dost Eli Derneği, Hayrat Vakfı, İHH İnsani Yardım Vakfı ve Yeryüzü Doktorları'nın iş birliğiyle temin edilen gıda, ilaç ve yardım malzemesini Yemen'e götürecek Şefkat Gemisi Mersin Limanı'nda düzenlenen törenin ardından seferine başladı. Törene Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay, Türk Kızılayı Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
 
Törende yaptığı konuşmada, her zaman Yemen'deki insanların yanında olmak için çaba gösterdiklerini vurgulayan Akdoğan, “Bugün de Şefkat gemisini Aden'e yolcu ediyoruz. Sizler de bu katılımınızla destek verdiniz. Şefkat gemisinin Aden'e kazasız belasız gitmesini temenni ediyorum. Bir gemi dolusu insani yardımın oraya gitmesi açısından da bu bir ilktir. İnşallah uluslararası toplumun dikkatini çekmiş oluruz. Gündem oluşturmuş oluruz ve orada yaraların sarılmasına bir nebzede olsa katkıda bulunmuş oluruz” diye konuştu.