İnsani Krizin Yükünü Türkiye Taşıyor

17/02/2016 Paylaş:   

Uluslararası Kızılhaç Kızılay Hareketi’nin Avrupa bölgesinde üyeleri göç konusu ve göçmenlerin durumunu değerlendirmek için Londra’da toplantı. Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu’nun da katılımcısı olduğu toplantının odağında Suriye’de yaşanan çatışmalar ve sebep olduğu göçler vardı. Toplantı sonrasında hazırlanan eylem planında, göçmenlerin sorunlarıyla en fazla ilgilenen ülkenin Türkiye olduğu, bu nedenle desteğin artırılması gerektiği vurgulandı.
 
Avrupa bölgesi Kızılhaçlarının yer aldığı iki günlük toplantıya Türk Kızılayı’nı temsilen Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu ve Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük katıldı.
 
Toplantıda bir konuşma yapan Güllüoğlu, Türkiye'deki göçmenlerin durumu hakkında geniş kapsamlı bilgi verdi. Suriye’de yaşanan insani krizin bölge ülkelerine etkisini de değerlendiren Güllüoğlu, 2015 yılında göçmenlere verilen hizmetleri sıralayarak, 2016 yılı planlarında yer alan hizmetlerden örnekler verdi.
 
En Büyük Yük Türkiye’de
 
Konuşmasının devamında Suriye krizinin Avrupa ülkelerine olan etkisine de değinen Genel Müdür, 2015 yılında yaşanan göç hareketliliği sonrasında Avrupa’nın durumun ciddiyetine vardığını vurguladı.
 
Toplantı sonrasında kabul edilen eylem planında göç ve göçmenlerin en büyük yükünü Türkiye'nin üstlendiği belirtildi. Eylem planı kapsamında alınacak fonlar ve yürütülecek faaliyetlerde Türk Kızılayı'na öncelik verilmesi karara bağlandı.
 
Eylem planı iki hafta içerisinde uluslararası kamuoyu ile paylaşılacak.