“Destek Kervanı” Suriyeliler İçin Yola Çıktı

18/02/2016 Paylaş:   

Yakın bir zaman önce Suriyelilere yardım konusunda Kızılay yöneticileriyle fikir birliğine varan Üsküdar Belediyesi, 30 Tır yardım malzemesini Suriye’deki ihtiyaç sahiplerine gönderdi.
 
Üsküdar Belediyesi ile ilçede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının işbirliğinde düzenlenen “Suriyeli Kardeşlerimize Destek Kervanı” kampanyası kapsamında toplanan insani yardım malzemeleri Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı Kemal Akar ve STK temsilcilerinin katıldığı törenin ardından Türk Kızılayı’nın sınır üstü noktalarına gönderildi.
 
Törende bir konuşma yapan Belediye Başkanı Türkmen, Türkiye'nin hemen yanı başında yıllardır süren bir ateş çemberi olduğunu, kendilerinin de bu yangına kesinlikle duyarsız kalamayacaklarını kaydetti. “Bebekler, anneler, babalar çaresiz. Bırakın yemeyi, içmeyi, soğukta ısınacak bir yer bulsalar mutlu olacaklar. Dedik ki Üsküdar'dan bir can suyu, kardeşlik eli yola çıkaralım. Bu kervanı hep birlikte uğurluyoruz, bütün Anadolu'yu katedecek” diyen Türkmen, tırların Suriye sınırındaki vilayetlerden, ihtiyaç doğrultusunda ilgili yerlere ulaştırılacağını, Bayırbucak’a kadar gidileceğini sözlerine ekledi.
 
“Kızılay Sürekli Sınır Bölgesinde”
 
Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı Kemal Akar ise, “Oralarda ihtiyaç çok. Biz devamlı o bölgedeyiz Kızılay olarak. Arkadaşlarımız şu anda yine orada çalışma halinde. Allah kimseyi çatışmaların gölgesinde yaşam mücadelesi veren Suriyelilerin durumuna düşürmesin. Vatanından, milletinden, evinden, köyünden uzaklara kimseyi düşürmesin. O bölgeye ne kadar iyilik yapsak az diye düşünüyorum” dedi.
 
Törenin ardından ekmek, patates, kahvaltılık, un, su, kuru gıda, soba, battaniye, konserve, çocuk bezi, çocuk maması, hijyen malzemesi, kırtasiye, kışlık giysi, çadır, oyuncak ve diğer ihtiyaç malzemelerinin bulunduğu 30 Tır uğurlandı. Farklı illerden ve bölgelerden gönderilen yardım Tırları da bu konvoyla birleşerek Türk Kızılayı ekipleri tarafından karşılanacak ve malzemeler sıfır noktalarından Suriye’deki ihtiyaç sahiplerine gönderilecek.