Belçika’nın Suriye Hassasiyeti

18/02/2016 Paylaş:   

Suriye’de yaşanan insani kriz derinleşip, Avrupa’ya göçler yaşanınca, batılı ülkelerin yardım konusundaki çabaları da artıyor. Türkiye üzerinden yapılacak yardımlar konusunda ise ilk adres Türk Kızılayı oluyor. Son olarak Belçika da insani yardımda Kızılay ile işbirliği yapma kararı aldı.
 
Belçika’nın Türkiye Büyükelçisi Marc Trenteseau, Suriye’de yaşanan gelişmeleri değerlendirmek, ülkelerini terk eden Suriyelilere Türkiye’de verilen hizmetleri öğrenmek ve bu alanda işbirliği sağlamak için Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar ile bir toplantı gerçekleştirdi. Kızılay Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda Yönetim Kurulu Üyesi Okyay Biçer de yer aldı.
 
Ankara’daki patlamadan duyduğu üzüntüyü dile getirip, başsağlığı dileyerek sözlerine başlayan Büyükelçi Trenteseau, Belçika devleti olarak Suriyeli göçmenlere daha fazla insani yardımda bulunma kararı aldıklarını, bu konuda Türk Kızılayı ile işbirliğine gidilmesini doğru bulduklarını sözlerini ekledi.
 
Ziyaretten ve işbirliği teklifinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Genel Başkan Akar ise, yaklaşık 5 yıldır devam eden Suriye Krizi İnsani Yardım Operasyonu hakkında detaylı bilgi verdi. Türkiye içi ve sınır ötesi faaliyetleri kapsamında milyonlarca Suriyeliye yardım eli uzatıldığının altını çizen Akar, Suriyelilere kendi topraklarında insani yardım ulaştırmanın daha doğru bir yöntem olacağını söyleyerek, bu noktada birçok devletin desteğine ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.