Tacikistan’daki İhtiyaç Sahiplerine Kızılay Yardım Eli Uzattı

19/02/2016 Paylaş:   

Yakın bir zaman önce Pakistan’da meydana gelen deprem sonrası insani yardım çalışması gerçekleştiren, Kırgızistan’daki depremzedeler için ise nakdi yardımda bulunan Türk Kızılay, son olarak Tacikistan’da insani yardım faaliyetinde bulundu. Badakshan ilinin Pamir dağlarında yaşam mücadelesi veren 340 Kırgız aileye toplam değeri 51 bin dolar olan gıda ve battaniye yardımı yapıldı.
 
Türk Kızılayı Pakistan Delegasyon Başkanlığı tarafından yürütülen yardım çalışması kapsamında yerelden temin edilen un, pirinç, nohut, kuru fasulye, sıvı yağ, şeker, çay, tuz ve bin adet battaniyeden oluşan malzemeler Pamir dağlarının 4.000 metresine sevk edildi. Burada zorlu kış koşullarında yaşam mücadelesi veren yaklaşık bin kişiden oluşan 340 aileye dağıtım yapıldı.
 
Yerel yöneticilerle koordinasyon halinde gerçekleştirilen yardım çalışması sayesinde ilk defa Pamir dağlarının eteklerine yardım eli uzatılmış oldu. Türk Kızılayı ekibi toplam 1.370 kilometre yol kat ederek ailelere ulaştı ve bölge halkının takdirini topladı.