Türk Kızılayı’ndan “Yeter ki Sen Oku” Kampanyası

20/02/2016 Paylaş:   

Türk Kızlayı’nın bağışçıların desteğiyle başlattığı “Yeter ki Sen Oku” kampanyası kapsamında ilk etapta olmak üzere 1800 öğrenciye çanta ve kırtasiye malzemesi yardımı yapıldı. Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili Dr. Kerem Kınık ve beraberindeki heyet öğrencilerin sevincine ortak oldu.
 
Türk Kızılayı Malatya Şubesi’nin başlattığı “Yeter ki Sen Oku”  projesi kapsamında bağışçıların desteğiyle alınan çanta ve kırtasiye malzemeleri öğrencilere dağıtıldı. Malatya Şubesi Başkanı Av. Umut Yalçın’ın ev sahipliği yaptığı dağıtım programına Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili Dr. Kerem Kınık, Vali Yardımcısı Bülent Güven, Genel Sekreter Av. Ayşegül Genç, Yönetim Kurulu Üyesi Naci Yorulmaz, Denetim Kurulu Üyesi Cengiz Koç, Teftiş Kurulu Başkan Vekili Muharrem Kırcı ve Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu katıldı.
 
“Eğitime yönelik çok önemli adımlarımız olacak”
 
Kızılay için gençliğin çok önemli olduğunu belirten Genel Başkan Vekili Dr. Kerem Kınık, “Özellikle dezavantajlı bölgelerde öğrenciler için açmış olduğumuz yurtlarımız konaklama imkânlarıyla, ihtiyaç sahibi öğrencilere verdiğimiz düzenli burslarımızla, kırtasiye, giyim hediyelerimizle okumayı teşvik etmeye gayret ediyoruz. Toplumumuz ve gençliğimiz bizim için ayrı bir önem taşıyor. 2016 ve 2020 arası için yapmış olduğumuz stratejik planımız içerisinde de gençliğe, çocuklara eğitime yönelik çok önemli adımlarımız olacak. Şubelerimizle bu adımları atacağız. Projemize katkı sunanlara teşekkür ediyorum.” dedi.
 
“Her tarafta Kızılayımız var”
 
Türk Kızılayı’nın önemli görevler üstlendiğini, her yerde dertlere deva olduğunu vurgulayan Vali Yardımcısı Bülent Güven de, “Kızılayımız her yerde, sağ olsun. Afette, savaşta, eğitimde her tarafta Kızılayımız var. Birisi, 'Bana kimse yardım etmeyecek mi?' dediği yerde, Kızılayımız beliriyor. Destek olan hayırseverlerimize de teşekkür ediyoruz” dedi.
 
Pilot bölge seçilen Ziya Gökalp İlkokulunda çanta setlerinin dağıtımını yaptıklarını söyleyen Türk Kızılayı Malatya Şube Başkanı Av. Umut Yalçın da yıllar içinde 10-20 bin çocuğa ulaşarak çanta setlerinden yararlanmalarını sağlamayı amaçladıklarını ifade etti.
 
Suriyeli Türkmenlere 1 TIR Dolusu Yardım
 
Malatya Bölge Toplantısı için bölgeye gelen Kızılay üst düzey yöneticileri Malatya’daki Manas Evleri inşaat şirketi tarafından Suriye’deki Türkmenler için bağışlanan 1TIR dolusu yardım malzemesinin uğurlama törenine de katıldı.
 
Suriye'nin, 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana insanlığın yaşadığı en büyük dramı yaşadığını dile getiren Kınık, “Türkiye olarak bizler de kapılarımızı gönüllerimizi Suriyeli kardeşlerimize açtık. Türkiye'de yaklaşık 3 milyon Suriyeli kardeşimiz var. Elimizden geldiği kadar düşenin dostu olmaya çalışacağız. Kızılay kurulduğu 1868 yılından bugüne kadar savaşlarda, afetlerde, açlıkta, yoksullukta, zor durumda kalan kim varsa onun yanında olmuştur. Suriyeliler, Türkiye'nin her yerinden gönderilen yardımlarla yaşama tutunuyor. Kızılay olarak her gün yaklaşık 20 tırın Suriye'ye insanı yardım geçişini sağlamaktayız” diye konuştu.
 
Türkmenlere için yardım kampanyası başlattıklarını ifade eden Manas Evleri Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Güneş de bundan sonra da yardımlara devam edeceklerini belirtti.