Türk Kızılayı Bölge Toplantılarının Üçüncüsü Malatya'da Yapıldı

20/02/2016 Paylaş:   

Kızılayı geleceğe taşıyacak hedeflerin değerlendirildiği “Güçlü Türkiye, Güçlü Kızılay” temalı bölge toplantılarının üçüncüsü bölgedeki şubelerin de katılımıyla Malatya’da gerçekleştirildi. Yerel kapasiteyi arttırmak ve şubeler ile koordinasyonu bir adım öteye taşımak üzere düzenlenen bölge toplantısında Türk Kızılayı’nın Hedef 2020 Vizyonu ile Stratejik Planı değerlendirildi.
 
Türk Kızılayı Malatya Şubesi Başkanı Av. Umut Yalçın’ın ev sahipliğinde düzenlenen bölge toplantısına Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili Dr. Kerem Kınık, Genel Sekreter Av. Ayşegül Genç, Yönetim Kurulu Üyesi Naci Yorulmaz, Denetim Kurulu Üyesi Cengiz Koç, Teftiş Kurulu Başkan Vekili Muharrem Kırcı, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu, Elazığ, Erzincan ve Tunceli’deki Türk Kızılayı şubelerinin başkanları ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. Bölgenin sorunlarının da masaya yatırıldığı toplantıda, şubelerin projeleri de değerlendirildi.
 
“Kızılay’ın temelinde insana yardım var”
 
Türk Kızılayı’nın gücünü tarihten aldığını belirten Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili Dr. Kerem Kınık, “Çok az kurumlar, değerler vardır ki onlara baktığınızda hiçbir şüphe duymadan, hiçbir tartışmaya mahal vermeden sizin size millet olduğunuzu hatırlatır. Kızılay da bu kurumlardan birisidir. Milletimiz, devletimiz büyüktür. Her zaman bu toprağa kanını akıtanların aileleri 'Vatan sağ olsun' der. Böyle bir medeniyetin çocuklarıyız.” dedi.
 
Her ne olursa olsun insana yardım temelindeki her şeyi değerlendireceklerini vurgulayan Genel Başkan Vekili Dr. Kınık, “Kızılay gerçekleştirdiği bütün faaliyetleri insana yardım etmek için yapar. Bizde projelerimizi bu doğrultuda şekillendireceğiz. İhtiyaçlarımızı yeni gereksinimler neticesinde modelleyeceğiz. Yani icat çıkaracağız. Sizden de icat çıkarmanızı istiyoruz. Kızılay kadar elinde bilgi birikimi olan başka bir kurum yok. Bu bilgiyi AR-GE çatısı altında interaktif projelerimizin şekillenmesinde kullanacağız. Genel Merkez kuşun bir kanadı ise şubeler de diğer kanadıdır. Tek Kanatla kuş uçamaz. O yüzden bütün faaliyetlerimizde hep birlikte hareket edeceğiz. ifadesinde bulundu.
 
“Şubelerimizin tecrübelerinde faydalanmak istiyoruz”
 
Genel Olarak hayatta da bir stratejiyle hareket edildiğini dile getiren Genel Sekreter Av. Ayşegül Genç ise, “Gelişen Türkiye’ye uyum sağlamamız gerekiyor. Öncelikle ne olduğumuzu tespit edip neyi istediğimize karar vermemiz gerekiyor. Tüm Türkiye’ye hizmet verebilmemiz içinse şubelerimizle hareket etmemiz gerekiyor. Çünkü biz şubelerimizle varız. Stratejik planımızı oluştururken daha verimli, tanınan, uluslararası arenada güçlü bir Kızılay olmasını amaçladık. Bu konudaki en büyük destekçimizde şubelerimizdir. Bu sebeple bölge toplantılarımızı düzenliyoruz. Stratejiyi masa başında hazırlayıp dayatma yerine sizlerin tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.
 
Konuşmaların sonrasında ise Oğuz Boyları Kardeşlik Derneği temsilcisi Murat Ali Tutar, Türk soydaşlara yapılan yardımlardan dolayı Türk Kızılayı adına Genel Başkan Vekili Dr. Kınık'a plaket sundu.