Pakistan Kızılayı ile İşbirliği Gelişiyor

22/02/2016 Paylaş:   

Türk Kızılayı ile Pakistan Kızılayı arasında 2005 yılında meydana gelen büyük deprem felaketinin ardından başlayan işbirliği artarak devam ediyor. Üst düzey Türk Kızılayı heyeti, işbirliği yapılacak alanlarda derinlemesine görüşmeler yapmak üzere Pakistan’ı ziyaret etti.
 
Türk Kızılayı Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyen Can başkanlığındaki heyette, Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük, Uluslararası Programlar Müdürü Seval Güzelkılınç, Yerleşim Sistemleri Üretim İşletmesi Koordinatörü Mehmet Eyyüp Alper yer aldı. Türk Kızılayı heyetini, Pakistan Delegasyon Başkanı Anıl Kocabal karşıladı.
 
17-21 Şubat 2016 tarihleri arasında gerçekleşen ziyarette, T.C Pakistan Büyükelçiliği başta olmak üzere, Encümen Feyzul İslam Yetimhanesi, IFRC Pakistan Delegasyonu, TİKA İslamabad ofisi, Pakistan Kızılayı Afet Operasyon Merkezi ve Kan Merkezi, Pakistan Kızılayı Genel Sekreterliği ziyaret edildi. Pakistan Kızılayı tarafından belirlenen lojistik depo arazisinin de incelendiği gezi sırasında Pakistan Kızılayı Punjab Şubesi, Alpinter&Nizam Çadır Fabrikası ve RC Kola – Meyve Suyu ve Dondurma Üretim ve Şişeleme Fabrikasında da incelemelerde bulunuldu.
 
Pakistan Kızılayı Genel Başkanı ve beraberindeki heyet 2015 Ekim ayında Türk Kızılayı’nı ziyaret etmiş ve iki heyet arasında 5 yıllık işbirliği zaptı imzalanmıştı. Türk Kızılayı heyeti, Pakistan ziyaretinde çadır üretimi, kan bağış sisteminin modernleştirilmesi gibi işbirliği alanlarıda muhataplarıyla önemli görüşmeler gerçekleştirdi.