Irak’taki İhtiyaç Sahiplerine Yardımlar Sürüyor

25/02/2016 Paylaş:   

Yaşanan çatışmalar nedeniyle evlerini terk edip, nispeten güvenli bölgelere sığınan Iraklılara Türk Kızılayı başta olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının yardımları devam ediyor. Son olarak İSRA Uluslararası Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından gönderilen yardımlar da Türk Kızılayı tarafından ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.
 
Yerlerinden edilmiş Iraklılar için 2 tır dolusu yardım malzemesini Türkiye’den Erbil’e gönderen İSRA Derneği, binlerce ailenin yüzünü güldürdü. Türk Kızılayı personeli tarafından teslim alınan ve tasnif edilen yardım malzemeleri Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda İSRA Derneği yöneticisi olan Kamil Kolabaş tarafından dağıtıldı.
 
Erbil Bahirka İlçesi Kaffar köyünde başlayan yardım çalışmasının diğer yerleşim yerlerinde de devam edeceğini söyleyen Kolabaş, “Yaklaşık 50 tonluk gıda malzemesi ailelerin ihtiyaçları çerçevesinde dağıtılmaya başlandı. Dağıtımı Kızılay ekipleri ve yerel makamlar organize ediyor. Birkaç gün içinde dağıtım tamamlanmış olacak. Yıllardır süren yardım çalışmalarımızın devamı olan bu yardımlar sayesinde onbinlerce ailenin acısına ortak oluyoruz. İnşallah en kısa zamanda bu çatışmalar son bulur ve insanlar kendi evlerine dönebilir. Ama onlar evlerine dönene kadar biz yardımlarımızı sürdüreceğiz” dedi.
 
Ekmek Fırınına Un Desteği
 
Gıda yardımlarını aralıksız sürdüren Türk Kızılayı diğer yandan ulusal derneğe desteğe devam ediyor. Irak Kızılayı Erbil Şubesi tarafından kurulan 5 bin ekmek kapasiteli fırına un desteği veren Türk Kızılayı, bu sayede her gün yaklaşık 2 bin 500 ailenin sofrasına ekmek ulaştırıyor.