“Somali’nin Kalıcı Projelere İhtiyacı Var”

25/02/2016 Paylaş:   

Somali’de açlıktan ölümlerin önüne geçmek için harekete geçen ilk ülke olan Türkiye, bölgeye yardımlarını aralıksız sürdürüyor. İnsani yardım çalışmalarına ek olarak uluslararası kamuoyunda da Somali’ye destek çağrısı yapan Türkiye, son olarak “Somali Yüksek Düzeyli Ortaklık Formu”na ev sahipliği yaptı. Uluslararası düzeydeki forumda Somali’de yaşananlar, gelinen aşama ve geleceğe dair yapılması gerekenler masaya yatırıldı.
 
Somali konusunda büyük hassasiyet gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış konuşmasını yaptığı forumda Türk Kızılayı’nı Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu temsil etti. Foruma konuşmacı olarak katılan Güllüoğlu, Türk Kızılayı’nın Somali’de yaşanan açlığın önüne nasıl geçtiğini anlattı.
 
İhtiyaç sahibi insanlar için kurulan çadırkentte verilen hizmetlerin yanı sıra yetimhaneler, hastaneler ve benzeri sosyal tesislerde verilen hizmetler sayesinde açlıktan ölümlerin önüne geçildiğini, sonrasında kalıcı projelere imza atıldığını belirten Güllüoğlu, fen işleri kampusu projesinin bu anlayış çerçevesinde hayata geçirildiğini ve ilk günden bu yana başkent Mogadişu’da büyük bir dönüşüme aracık ettiğini sözlerine ekledi.
 
“Somali’de bu aşamadan sonra kalıcı projelere ihtiyaç var” diyen Güllüoğlu, bu noktada uluslararası yardımın ve desteğin önemine dikkat çekti.