Yönetim Kurulu Üyesi Turunç Suriyelilere Yönelik Çalışmaları İnceledi

26/02/2016 Paylaş:   

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen Suriyelilere yönelik yürüttüğü çalışmalarla adından söz ettiren Türk Kızılayı, üst yöneticileri tarafından da sık sık denetleniyor.
 
Suriyelilere yönelik yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Turunç, Kızılay olarak dünyanın neresinde olursa olsun ihtiyacı olan herkesin yardımına koştuklarını belirtti. Suriye krizi başladığında bölgeyi ziyaret ettiğini anlatan Turunç, “Türkiye olarak hiç bir zaman ülkemize gelen insanlara mülteci gözüyle bakmadık. Onlara hep misafir gözüyle baktık. Onun için kendileri burada kalmak istediği sürece kalabilirler. Misafirlerimizi hiçbir zaman kendimize yük olarak görmüyor onlara ensar-muhacir anlayışı içerisinde sahip çıkmaya çalışıyoruz. Bu da bizim değerlerimizin bize yüklediği bir sorumluluktur.” diye konuştu.
 
“Kızılay olarak desteğimizi eksik etmedik”
 
Suriyelilerin ezilmelerini, hor görülmelerini, dışlanmalarını doğru bulmadıklarını vurgulayan Turunç, “Bizler krizin hemen ardından öncelikle çadır ve konteyner kentler oluşturmak suretiyle Suriye'den göç etmek zorunda kalan insanlarımıza konaklama ve barınma imkânı sağladık. Tabi bunların gıda ihtiyacı vardı ve kalacakları süre belli değildi. Bu süre içerisinde diğer sosyal ihtiyaçları da vardı. Kızılay olarak desteğimizi eksik etmedik. Temennimiz Suriye ve Irak'taki iç karışıklığın bir an önce bitmesi, insanların güven içerisinde hayatlarını sürdürmeleridir.” dedi.
 
"Yardım gönüllüleri her türlü riski göze alıyor"
 
Kızılay olarak sınırın sıfır noktasında Suriye içerisine de başta battaniye, kıyafet, ayakkabı gibi malzemelerin ulaştırıldığını aktaran Turunç, bölgede son günlerde ciddi sıkıntılarla karşı karşıya gelindiğini ancak yardım gönüllülerinin her türlü riski göze alarak ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmadıklarını vurguladı.
 
Suriyelilerin kendilerine mülteci olarak değil misafir olarak bakan ve aynı değerleri paylaştıkları Türkiye'yi tercih ettiklerini aktaran Turunç, bu durumdan da Kızılay olarak son derece memnun olduklarını dile getirdi.