2020 Vizyonu Kızılay Şubeleri İle Hazırlanıyor

29/02/2016 Paylaş:   

Türk Kızılayı’nın 2020 hedefleri ve stratejik planının değerlendirildiği bölge toplantıları hız kesmeden devam ediyor. Son olarak Adana ve Şanlıurfa’da ayrı ayrı gerçekleştirilen bölge toplantılarına onlarca şubenin başkan ve yöneticileri katıldı. Kızılaycılar, toplantının sonunda gerçekleştirilen Çalıştayda, bölgelerine ilişkin sorunlar ve çözüm önerilerini de masaya yatırdı.
 
İlk önce Adana’da, sonrasında ise Şanlıurfa’da gerçekleştirilen bölge toplantılarına Genel Başkan Yardımcısı Dr. Kerem Kınık, Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Can, Yönetim Kurulu Üyeleri İsmail Hakkı Turunç, Okyay Biçer, Dr. Naci Yorulmaz, Teftiş Kurulu Başkan Vekili Muharrem Kırcı katıldı. Her iki bölge toplantısında da yerel yöneticiler Kızılaycıları yalnız bırakmadı.
 
“Kızılay Çıtayı Yükseltiyor”
 
Toplantılarda yaptığı konuşmada “Güçlü Türkiye Güçlü Kızılay” sloganıyla başlatılan bölge toplantılarının önemine dikkat çeken Genel Başkan Yardımcısı Dr. Kerem Kınık, “Kızılay’ın 2020 hedeflerini ve stratejik planlarını Genel Merkez yöneticileri olarak belirleyip, şubelerimizden uygulamalarını isteyebilirdik. Ama biz bu yöntemin doğru olmadığını düşünüyoruz. Sürecin şekillendirilmesinde şubelerimizin de katkısını önemsiyoruz. Bölge toplantılarımızı bu anlayış çerçevesinde düzenliyoruz. Çünkü Türk Kızılayı çıtayı yükseltiyor. 2020 vizyonunu oluştururken de şubelerimizin desteğine, katkısına ihtiyaç var” dedi.
 
Konuşmasının devamında 2020 hedeflerini sıralayan Kınık, Kızılay’ın pek çok alanda faaliyet gösterdiğini, bu alanlarda tarihi sorumlulukları olduğunu, tüm bu faaliyet alanlarını yeniden şekillendirmeye ve bunlara yenilerini eklemeye ihtiyaç olduğunu vurguladı. Kınık konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
“Bu ortak bir vizyonunun deklarasyonudur. Kızılaycılar olarak adımlarımızı sıklaştırmalıyız. Ben bu gücü şubelerimizde, gönüllülerimizde görüyorum. Yeni dönemde daha fazla gönüllüye ulaşarak gücümüze güç katacağız. İlk etapta hedefimiz 2 milyon gönüllü. Gönüllülerimize yeni çalışma alanları açacağız. Her mahallede, gerekirse her evde bir Kızılaycı, Kızılay gönüllüsü olana kadar mücadele edeceğiz.”
 
Yeni Hedefler Beğeni Topladı
 
Kan hizmetleri, afet hizmetleri, göç hizmetleri, sosyal hizmetler, halk sağlığı ve psikososyal destek hizmetleri, uluslararasılaşma, toplumla ilişkiler, gelir getirici faaliyetler ve kurumsal dönüşüm alanlarını kapsayan yeni stratejik plan, şube başkanları ve yöneticilerince de beğeniyle karşılandı. Özellikle şube kapasitelerin iyileştirilmesine yönelik ortaya koyulan hedefler büyük alkış aldı.
 
Toplantı sonrasında yapılan çalıştayda ise şubeler kendi bölgelerindeki ihtiyaçları sıralama imkanı buldu. Genel Merkez olarak tüm bu talepleri değerlendireceklerini ve uygulanabilir olanları stratejik plana dahil edeceklerini belirten Kınık, ihtiyaç sahibi daha fazla insana ulaşmak için Kızılay’ın kaynaklarını verimli bir şekilde kullanmaya yönelik atılacak her adıma destek olunacağını sözlerine ekledi.
 
Kınık, Adana Bölge Toplantısı için ev sahipliği yapan Şube Başkanı Ramazan Saygılı ile Şanlıurfa Bölge Toplantısına ev sahipliği yapan Şube Başkanı Ahmet Elçi’ye teşekkür etti.