Maltepe Belediyesi’nden Kan Ve Kök Hücre Kampanyası

29/02/2016 Paylaş:   

Türk Kızılayı’nın büyük bir başarı ile sürdürdüğü kök hücre ve kan bağışı çalışmalarına bir destek de Maltepe Belediyesi’nden geldi. Belediye çalışanları kök hücre ve kan bağışı konusunda eğitim alarak bağışta bulunurken, Maltepe Meydanı’nda da farkındalık kampanyası düzenlendi.
 
‘1 kan, 3 can, 1 fidan’

Türk Kızılayı ve Maltepe Belediyesi işbirliğiyle, “Haydi Maltepe Kan Vermeye” sloganıyla başlatılan kan ve kök hücre bağışı kampanyasına ilk destek belediye çalışanlarından geldi. Bilgilendirme eğitiminin ardından çalışanlar kök hücre ve kan bağışında bulundu. Etkinliğin ikinci ayağı ise Maltepe Meydanı’nda gerçekleşti.

Kampanyanın açılışına Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Türk Kızılayı Maltepe Şube Başkanı Köksal Köse, Kuzey Marmara Bölge Kan Merkezi Müdürü Uzm. Dr. İlhan Birinci ile Maltepe Belediye Başkan Yardımcıları Canan Döner ve Haydar Genç katıldı.

Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, ilçede büyük bir ilgiyle karşılandıklarını belirterek “Kan bağışının hem kendinize, hem de insanlığa büyük katkısı var. Yani sizlerden alınan bir ünite kan, üç hastaya hayat oluyor. Kan bağışçılarımız adına da bir fidan dikerek doğaya katkıda bulunuyoruz. Bu noktadan hareketle ‘Bir kan, üç can, bir fidan’ sloganıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye’nin toplam kan ihtiyacı 2.5 milyon ünite. Ülkemizin kan ihtiyacının yüzde 95’ini kurumumuz sağlıyor. Bundan dolayı gururluyuz. Ayrıca Sağlık Bakanlığı ile ortak bir çalışma yaparak TÜRKÖK Projesiyle kök hücre bağışını da başlattık. Bu anlamda da yılda 500 donöre ulaşmaya çalışıyoruz” dedi. Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Canan Döner ve Haydar Genç de Türk Kızılayı’nın daima destekçisi olacaklarını belirterek teşekkür etti. Genel Başkan Akar, Başkan Yardımcısı Döner’e, belediye adına katkılarından dolayı plaket takdim etti.