Yemen’deki İnsani Krize Katar’da Çözüm Arayışı

02/03/2016 Paylaş:   

Son yılların en ciddi insani krizini yaşayan Yemen’e yardım konusunda uluslararası kamuoyunun girişimleri sürüyor. Son olarak Katar’ın başkenti Doha’da “Yemen İnsani Krizi Konferansı” düzenlendi. Türk Kızılayı üst düzey yöneticilerinin de katıldığı konferansta kısa ve uzun vadeli yardımların neler olabileceği ve izlenmesi gereken yol haritası masaya yatırıldı.
 
Türk Kızılayı Yönetim Kurulu Üyeleri İsmail Hakkı Turunç, Kamil Kolabaş ve Dr. Naci Yorulmaz’ın da katıldığı konferansta Yemen’deki çatışmalar ve neden olduğu insani kriz tüm boyutlarıyla değerlendirildi. Çatışmaların halen devam ettiği, özellikle Taiz kentinde büyük bir trajedi yaşandığı, bölgeye hiçbir insani yardım malzemesinin girişine izin verilmediği, gıda malzemesine ulaşamamanın acil durum seviyesinde olduğu hatırlatıldı.
 
Çatışmalar Sona Ermeden Çözüm Zor
 
Konferansa katılan tüm taraflar, Yemen’deki insani krize çözüm bulunması için öncelikli olarak çatışmaların sona ermesi gerektiği noktasında görüş birliğine vardı. Uluslararası yardım kuruluşlarının bu süreçte tek başlarına yeterli olamayacağı ifade edilerek, ülkedeki politikacıların, kanaat önderlerinin ve parti temsilcilerinin de çözüm için mücadele etmesi gerektiği ifade edildi.
 
Kızılay heyeti konferans süresince çeşitli temaslarda bulundu. Türkiye’nin ve özelde Türk Kızılayı’nın Yemen’e yardımlarını paydaşlara aktarma imkanı bulan Kızılay heyeti, Katar Charity kuruluşu ile iyi niyet mektubu imzaladı.