Türk Kızılayı’ndan Batı Afrika Açılımı

02/03/2016 Paylaş:   

Orta, Güney ve Kuzey Afrika’daki ihtiyaç sahibi ülkelerin önemli kısmına uzun yıllardır insani yardımda bulunan Türk Kızılayı, bu defa Batı Afrika ülkelerine yardım için harekete geçmeyi planlıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fildişi Sahili, Gana, Nijerya ve Gine ziyaretlerine eşlik eden Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu, söz konusu ülkelere insani yardımı yerinde değerlendiriyor.
 
Batı Afrika ülkeleri ile bölgesel ve uluslararası ilişkileri geliştirmek ve çeşitli alanlarda anlaşmalar sağlamak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kalabalık bir heyetle gerçekleştirdiği ziyaretlerde Kızılay’ı temsil eden Genel Müdür Güllüoğlu, ülkelerdeki insani yardım kuruluşlarının temsilcileriyle temaslarda bulunuyor.
 
Ziyaretin ilk durağı olan Fildişi Sahili’nde Sağlık Bakanı Danışmanı Dr. Kouame Desire ile görüşen ve ülkedeki tıbbi ihtiyaçlar hakkında bilgi alan Güllüoğlu, Gana’da ise Kızılhaç yetkilileriyle toplantı gerçekleştirdi. Görüşmelerinde ihtiyaç sahibi insanlar ve ihtiyaçları konusunda kapsamlı bilgi alan Güllüoğlu, Türk Kızılayı olarak bu gruplara ne tür yardımlar yapılabileceğinin değerlendirileceğini, sonrasında insani yardıma başlanabileceğini ifade etti.
 
Genel Müdür Güllüoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretleri kapsamında Nijerya ve Gine’de de  daha etkin insani yardım metodları konusunda görüşmelerde bulundu.