Federasyondan Türk Kızılayı’na Üst Düzey Ziyaret

03/03/2016 Paylaş:   

Türk Kızılayı’nın daimi üyesi ve yönetim kurulunda olduğu Uluslararası Kızılhaç Kızılay Federasyonu’nun Genel Sekreter Yardımcısı Garry Conille, temaslarda bulunmak için Türkiye’ye geldi. Türk Kızılayı Genel Merkezi’ni de ziyaret eden Conille, özellikle Suriye’de çatışmalar sonrası yaşanan insani krizin yaralarını sarmak için yapılması gereken yeni dönem çalışmalarını ele aldı.
 
Genel Müdür Yardımcıları Kadir Bulut ve Alper Küçük ile Genel Merkez’de bir toplantı gerçekleştiren Federasyon Genel Sekreter Yardımcısı Conille, Suriye’de yaşanan çatışmaları ve sonrasında yaşanan göç hareketini kaygıyla izlediklerini, harekete üye ulusal derneklerin bölgeye yönelik daha fazla insani yardımda bulunmak istediğini kaydetti. Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine yaşanan göçü de değerlendiren Conille, savaşın bir an önce son bulması temennisinde bulundu.
 
Kızılay üst düzey yöneticileri ise, yaklaşık beş yıldır devam eden Suriye İnsani Yardım Operasyonu kapsamında yürütülen çalışmalar hakkında geniş bilgi vererek, olası yeni göç dalgasına karşı Federasyonun ve hareketin üyesi ulusal derneklerin daha fazla yardımda bulunması gerektiğini vurguladı.

Toplum Merkezi Ziyareti
 
Genel Sekreter Yardımcısı Conille, ikinci adresi  Şanlıurfa oldu. Suriyelilere verilen hizmetleri yerinde görmek için Türk Kızılayı Toplum Merkezini ziyaret eden Conille'ye Genel Müdür Yardımcısı Alper Küçük ve Uluslararası İlişkiler Müdürü Kaan Saner eşlik. Merkezde verilen hizmetlere dair bilgi alan Conille, verilen hizmetin örnek oluşturduğuna dikkat çekti.