Eskişehir Şubesi’nin Örnek Projesi Start Verdi

03/03/2016 Paylaş:   

Türk Kızılayı Eskişehir Şubesi Gençlik Kolları’nın yürüttüğü T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı K3 kapsamında kabul edilen ve ülkemizdeki ilk yardım bilincinde farkındalık ve değer katacak “Bir Dokun Bin Yaşat” Projesinin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa Eskişehir’den 120 genç, 81 ilden ise birer temsilci katıldı.
 
Yoğun katılımla gerçekleşen açılışta bir konuşma yapan Şube Başkanı Yüksel Girgin, “Çok sayıda sporcu, hakem ve antrenörün sağlık ekibi olay yerine gelinceye kadar hayati kayıplara şahit olması önemli bir problemdir. Spor yapılan saha ve salonlarda yaşanılan sağlık sorunlarında ilk yardım bilgisi olamayan insanların müdahalesi hep olumsuz olmuştur. Bu kapsamda antrenör, hakem ve sporda teknik olarak öğretici-eğitici olan uzmanların sertifika standartlarında ilk yardım belgesine sahip olması, bu yönde Valilik, İl Gençlik ve Spor Komisyonları ile İl Sağlık Müdürlüğü ilk yardım komisyonlarında temsil sağlanması amaçlanmaktadır. Şubemiz Gençlik Kollarının yürüttüğü projemizin, dünya için değer yaratmaya çalışan gençlerimiz adına başarılı geçmesini temenni ediyorum” dedi.
 
Gerçekleşen projede, çok sayıda spor branşında ölümlere neden olan, spor federasyonları ve kamu tarafından hukuki zeminde yer almayan ilk yardım eğitimi bilincinin yaygınlaştırılmasının deklarasyonu planlanıyor.
 
Proje Ses Getirdi
 
Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Eskişehir Ticaret Odası ve Portekiz ortaklığında, Türk Kızılayı Eskişehir Şubesi tarafından 14 ay boyunca yürütülecek olan 121.000 Avro bütçeli proje birçok kesim tarafından dikkat çekiyor. Projeye AB Bakanı Volkan Bozkır da önem veriyor. Ankara’da gerçekleşen, Sivil Toplum Diyaloğu 4. Dönem Açılış Toplantısına davet edilen Eskişehir Şube Başkanı ve proje yöneticileri, verilen bu değeri en iyi şekilde taşıyabilmek için büyük çaba gösteriyor.