Türk Kızılayı ‘Engelsiz Bir Dünya’ İçin Fuarda

07/03/2016 Paylaş:   

Engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak adına Engelsiz Dünya Platformu ile güç birliği yapan Türk Kızılayı’nın Engelsiz Kalemler Fuarı’ndaki standı ziyaretçi akınına uğruyor.
 
 
Öğrenciler, ilkyardımı öğrenmek için yarışıyor
 
İstanbul’da ‘Engelsiz bir dünya’ temasıyla kapılarını açan CNR Kitap Fuarında, Engelsiz Dünya Platformu’nun düzenlediği ‘Engelsiz Kalemler Uluslararası Yayım Dergi ve İletişim Fuarı’na ilgi büyük. 7 ülkeden 27 yazar, 57 kuruluş ve 197 eser katıldığı Engelsiz Kalemler Fuarı’nda engelliler tarafından yayınlanmış eserler okurlarla buluşuyor, engelliler tarafından kültürel faaliyetler düzenleniyor.
Fuarın en ilgi çeken bölümlerinden biri de engelsiz vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırmak adına Engelsiz Dünya Platformu ile güç birliği yapan Türk Kızılayı’nın standı oldu. Türk Kızılayı, Engelsiz Dünya Platformu ile geçtiğimiz aylarda imzaladığı işbirliği protokolü kapsamında, engelli bireylere yönelik farkındalığın artırılması; din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin hak ve imkânların genişletilmesi, sosyal hayata katılımlarının sağlanması ve birlikte yaşama kültürünün yaygınlaştırılması maksadıyla sosyal, kültürel, teknoloji ve istihdam konulu projeler üretecek.
 
Fuarda, Türk Kızılayı Eğitim Yönetimi Müdürlüğü ve İlkyardım Birimi’nin gerçekleştirdiği ilkyardım eğitimi uygulamasına öğrenciler büyük ilgi gösteriyor. Öğrenciler, eğitmenler eşliğinde ilkyardım uygulamasına katılarak hayat kurtaran bilgileri öğrenmek için adeta birbiriyle yarışıyor. Türk Kızılayı standında işitme engellilere yönelik ilkyardım eğitimi videoları gösteriminin yanı sıra, katılımcılara uygulamalı ilkyardım eğitimi veriliyor. İlkyardım kiti ve ilköğretim öğrencileri için ‘Güvenli Yaşamı Öğreniyorum’ kitabı hediye ediliyor. Stantta ayrıca Türk Kızılayı’nın afet, sosyal yardım, çadır üretimi ve diğer hizmetleri tanıtılırken, mineralli su ikram ediliyor. 4 Mart’ta kapılarını açan Engelsiz Kalemler Fuarı 13 Mart’a kadar sürecek.