“Güçlü Kızılay” Toplantısının Yeni Durağı Konya Oldu

09/03/2016 Paylaş:   

Türk Kızılayı’nın 2020 stratejik vizyonunun ve hedeflerinin şubeleriyle paylaşıldığı “Güçlü Türkiye Güçlü Kızılay” temalı bölge toplantılarının yeni durağı Konya oldu. Toplantıda, “Şubeleriyle daha güçlü bir Kızılay” vurgusu yapıldı.
 
Konya Şube Başkanı Kemal Gödeneli’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen bölge toplantısına Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili Dr. Kerem Kınık, Genel Sekreter Av. Ayşegül Genç, Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Can, Yönetim Kurulu Üyeleri İsmail Hakkı Turunç, Dr. Naci Yorulmaz, Yönetim Kurulu Eski Üyesi Tuncay Kopuz, bölge şubelerinin başkan ve yöneticileri, Teftiş Kurulu Başkan Vekili Muharrem Kırcı ile Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu katıldı.
 
Hedefler Şubelerin Katkısıyla Şekilleniyor
 
Kızılayı geleceğe taşıyacak olan stratejik planın ve hedeflerin toplantılar sayesinde şubelerle paylaşıldığını, şubelerin öneriyle şekillendirildiğini ve geliştirildiğini belirten Dr. Kerem Kınık, 2020 vizyonunu ve hedeflerine nihai taslağın bölge toplantıları sonunda verilmiş olacağını ve o şekliyle deklare edileceğini ifade etti.
 
Konuşmasının devamında Kızılay'ın Türkiye ve dünyada en muteber insani yardım kuruluşlarının başında geldiğini belirten Kınık, sözlerine şöyle devam etti:
 
“Ülkemizde toplanan kanın yüzde 80'ini aşan kısmını Kızılay, gönüllüleriyle toplamakta. Bu çıtayı yüzde 100'e çıkarmak arzusundayız. Türkiye'de yıllık yaklaşık 2,4 milyon ünite kan sarfiyatı yapılıyor, Kızılay yaklaşık 1,9 milyon ünite kan topluyor. Gönüllülerimiz ve şubelerimizle bu rakamı 2,5 milyonun üzerine çıkarma hedefindeyiz. TBMM'de görüşülen bir kanunla, kan ürünlerinin ülke içerisinde üretilmesi, dışa bağımlılığın tamamen yok edilmesi ve milli kan endüstrimizin kurulması için Kızılay çok büyük bir yatırıma giriyor. Sağlık Bakanlığımızla, özel sektörle ve Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı ile işbirliği yapıyor ve 2016 yılı içerisinde plazma fraksinasyonu fabrikasını kurup, plazmaferez merkezlerimizi açıyoruz.”
 
Şubeler Taleplerini Dile Getirdi
 
Toplantının devamında yeni dönem stratejik planı ve hedeflere dair geniş kapsamlı bir sunum yapan Kınık, bunların gerçekleştirilmesi için şubelere büyük görevler düştüğünü, bu nedenle şubelere desteği artıracaklarını vurguladı.
 
Toplantı sonunda gerçekleştirilen Çalıştay’da ise şube başkan ve yöneticileri stratejik plana ilişkin düşüncelerini paylaştı. Bulundukları bölgelere ve genel olarak Kızılay’ın faaliyetlerine ilişkin de önerilerini sıralayan Şube yöneticileri, Kızılay’ı geleceğe daha güçlü taşıyacak projeleri beğeniyle karşıladıklarını belirtti.