Afrika Kıtası’nda Anne ile Çocuk Sağlığı ve Türk Kızılayı

10/03/2016 Paylaş:   

Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’na bağlı Türk Tarih Kurumu’nun organizasyonunda düzenlenen Türkiye-Afrika Tarihi İlişkilerinde Kadın temalı sempozyuma Türk Kızılayı’nı temsilen Genel Başkan Vekili Dr. Kerem Kınık katıldı.
 
Afrika ülkelerinin temsilcileri ve çok sayıda davetlinin katıldığı sempozyumun “Türkiye-Afrika Eğitim ve Sağlık İlişkilerinde Kadın” bölümünde “Afrika Kıtası’nda Anne ile Çocuk Sağlığı ve Türk Kızılayı” başlığıyla Kızılay’ın Afrika’daki yardım çalışmalarını anlatan Kınık, yeni projelere de değindi.
 
“Uluslararası Hemşirelik Okullarımızla sağlık alanındaki insan açığını kapatacağız”
 
Afrika’da yetersiz eğitim, cehalet, maddi yetersizlikler, temiz su bulmada güçlük gibi etkenler sağlık konusunu olumsuz etkilediğini vurgulayan Genel Başkan Vekili Dr. Kerem Kınık, “Afrika’daki kadın ölümü nedenlerinin ilk sırasını HIV alıyor. Devamında ise yanlış doğum müdahaleleri ve tüberküloz geliyor. Bunları önlemek içinse eğitim çalışmalarının yanı sıra uygun sağlık koşulları sağlanmalı. Kızılay olarak 2011 yılında Afrika boynuzunda başlayan kuraklık ve açlık sonrasında yardım çalışmaları gerçekleştirdik. Batı Afrika’ya sıçrayan bu olumsuz duruma gıda desteğiyle müdahale ettik. Mogadişu’da kurduğumuz kampta konaklayan Somalilerin bütün ihtiyaçlarını karşıladık. Bunun haricinde içme suyu, katı atık temizliği, yol yapımı gibi kalıcı projeleri de hayata geçirdik. Sağlık Bakanlığımız ile birlikte sahra hastanesi kurduk. Buna benzen bir hastane Sudan’da 600 bin kişiye hizmet etti. Çad’da kurduğumuz eczaneyle ülkenin ilaç ihtiyacını karşıladık. Libya’ya kan bankası kurduk. Kenya’da yetim sağlığı merkezi oluşturduk. Bundan sonraki aşamada işe kuracağımız Uluslararası Hemşirelik Okullarımızla sağlık alanındaki insan açığını kapatacağız. Üreteceğimiz ilaçlı cibinliklerle Afrika’daki anne ve çocukları sıtma olmadan hayata tutunabilecek. Afrika’da sağlık alanındaki yetersizlikleri gidermek için elimizden geleni yapacağız.” dedi.