Türk Kızılayı’nda Kan Stokları Yeterli

13/03/2016 Paylaş:   

Ankara Kızılay Meydanı’nda yaşanan bombalı saldırıda yaralıların olduğu bilgisi üzerine alarm duruma geçen Türk Kızılayı, yaralıların sevk edildiği hastanelerin kan ihtiyacını karşılamaya devam ediyor. Hastanelere patlamadan hemen sonra 532 ünite kan gönderen Türk Kızılayı, Ankara bölge stoklarında ise toplam 4 bin 951 ünite kan bulunduruyor. Müdahale kapsamında ise Adli Tıp Kurumu ve Hastanelere uzman personel görevlendirildi. 
 
Yaralıların tedavi edildiği hastanelerden gelen kan talebini halihazırdaki stoklarından karşılayan Türk Kızılayı, ülke genelindeki 52 bin 564 ünite kanı hazır tutuyor. Sağlık Bakanlığı ile iletişim halinde hastanelerin anlık kan taleplerini yakından takip eden Türk Kızılayı, ihtiyaç duyulan kan ürünlerinin sevkiyatını sürdürüyor.
 
Hastalara hızlı müdahalede kan gruplarına bakılmaksızın kullanılan 0 negatif kanları da hastanelere sevk eden Kızılay, diğer bölgelerden de 0 negatif kan ünitelerini hastanelere yönlendirdi.
 
Uzman Personeller Görevlendirildi 
 
Müdahale kapsamında ise yaralıların tedavi edildiği hastaneler ile  Adli Tıp Kurumuna 1 öncü araç, 1 müdahale aracı ve 20 uzman personel gönderildi. İki adet seyyar ikram aracı ise Adli Tıp Kurumu ve hastanelerde kaygılı bekleyişlerini sürdüren ailelere kumanya ve sıcak içecek ikram hizmeti vermeye, battaniye dağıtmaya başladı.  
 
Vatandaşları Duyarlı Olmaya Davet Ediyoruz
 
Kan bağışı için vatandaşların hastanelere yönlendirmemesini, Acil Servislerin meşgul edilmemesini hatırlatır, Türk Kızılayı’nın kan ihtiyacını karşılamaya yönelik her türlü tedbiri aldığını kamuoyunun dikkatine sunarız.