Üniversiteli Öğrenciler İçin “Sosyal Market”

14/03/2016 Paylaş:   

İhtiyaç sahibi üniversite öğrencilerinin ücretsiz faydalanabildiği mağazalara bir yenisini İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde ekleyen Türk Kızılayı, bu alanda da örnek olmayı sürdürüyor.
 
Türk Kızılayı Konak Şubesi’nin girişimleri ve Merter Şubesi’nin desteğiyle oluşturulan “Sosyal Market” açılışı Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı Dr. Kerem Kınık, Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Can, Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Naci Yorulmaz, şube başkanları ve yönetim kurulu üyeleri ile Kızılay gönüllülerin katılımıyla İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde yapıldı. Programa Rektör Prof. Dr. Galip Akhan ve öğretim üyeleri de katıldı.
 
Genel Başkan Yardımcısı Dr. Kerem Kınık, açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye'deki birçok üniversitede “sevgi mağazası” olarak adlandırılan sosyal marketler aracılığıyla imkanı az öğrencilere giysi verildiğini belirtti. Butik anlayışıyla çalışan sosyal marketlerde hiç kullanılmamış ürünlerin bedelsiz olarak öğrencilere sunulduğunu hatırlatan Kınık, “Gençlerimizin, özellikle de ihtiyaç sahibi olanların her zaman yanındayız” diye konuştu.
 
Rektör Prof. Dr. Galip Akhan ise, üniversitede gençleri hayata hazırlamak için çalıştıklarını, sosyal yardımların da bu çalışmalarda önemli yeri bulunduğunu söyledi. Günlük yaşamda zaman zaman insani duyguların unutulduğunu vurgulayan Akhan, sevgi mağazalarının bu duyguların yeniden hatırlanmasını sağladığını dile getirdi.
 
“Hayata Bağlan” Projesinde Sertifikalar Sahiplerini Buldu
 
Kızılay’ın İzmir’deki ikinci önemli çalışması ise “Hayata Bağlan” projesinin sertifika töreni oldu. Dezavantajlı gruplara meslek edindirme amacıyla Urla Şubesi tarafından hayata geçirilen projeye katılanlara sertifikaları verildi.
 
Urla Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sertifika törenine Kızılay üst düzey yöneticilerinin yanı sıra İzmir Valisi Mustafa Toprak, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök katıldı.
 
Vali Mustafa Toprak, projenin kendisini mutlu ettiğini belirterek, “Dezavantajlı gruplarda olan kardeşlerimizin bu durumdan kurtulabilmeleri, özgüvenlerinin oluşmasına yardımcı olmak için toplum olarak desteğimizi esirgemememiz gerekiyor” dedi.