Kanada Kızılhaçı İle “Suriye” Konusunda İşbirliği

15/03/2016 Paylaş:   

Suriye’de yaşanan çatışmalar sonrası oluşan göç dalgası ve yaşanan mağduriyete en fazla hassasiyet gösteren ulusal derneklerin başında gelen Kanada Kızılhaçı, ilk günden bu yana işbirliğini sürdürdüğü Türk Kızılayı ile yeni işbirlikleri için çalışmalara hız verdi.
 
Bu kapsamda Kanada Kızılhaçı CEO’su Conrad Sauve, Uluslararası Operasyonlar Başkan Yardımcısı Hossam Alsharkawi, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Birim Yöneticisi Breanne England ve beraberinde heyet Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar ve Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi. Toplantıda Suriye içinde ve ülke dışına doğru yaşanan göç hareketi detaylarıyla ele alındı, insani krize müdahale şartları konuşuldu.
 
Kanada Kızılhaçı heyeti temasları kapsamında Türk Kızılayı Şanlıurfa Toplum Merkezi ile Akçakale Konaklama Tesisini de ziyaret etti. Türk Kızılayı Uluslararası İlişkiler Müdürü Kaan Saner ve ilgili uzman personel eşliğinde tesisleri ziyaret eden Kanada Kızılhaçı heyeti, geçici koruma altındaki Suriyelilere verilen hizmetleri yerinde görme imkanı buldu.
 
Toplum Merkezi’nde verilen hizmetlerin tüm ulusal derneklere örnek olabileceğini belirten heyet, edindikleri bilgiler ve izlenimler ışığında Türk Kızılayı ile ortak hareket edilecek alanları belirleyeceklerini kaydetti.